Informaci o výši vyměřené daně z nemovitostí může poplatník daně získat kdykoliv bez návštěvy finančního úřadu, má-li finančním úřadem zřízenou “daňovou informační schránku”. Většina poplatníků daně z nemovitostí možnosti zřídit si elektronický, časově neomezený přístup k informacím ze svého osobního daňového spisu a osobního daňového účtu, nevyužívá. Ale právě podnikateli a poradci (jak autor článku v úvodu uvádí) lze zřízení daňové informační schránky doporučit.

FS ČR rozesílá  každoročně   složenky k placení daně z nemovitostí.  V rámci této služby (nejde o povinnost správců daně) tak poplatníci dostávají informace o aktuální výši své daňové povinnosti (neboť výše daně se mění například uplatněním místních koeficientů obcemi a řada občanů tuto skutečnost ani nezaznamená), dále je na složence informace o územním pracovišti, kde má občan uložen spis k dani z nemovitostí , název finančního úřadu, kterému platí daň a číslo bankovního účtu, na který má daň zaplatit. Současně je na složence upozornění, že občané, kteří daň z nemovitostí již zaplatili, mají pouze překontrolovat správnost uhrazené částky. Tyto informace považuje Finanční správa ČR za stěžejní pro placení daně. V okamžiku zahájení rozesílání složenek pro placení daně z nemovitostí vydalo GFŘ tiskovou zprávu o změnách  při správě daně z nemovitostí, kde na toto upozornilo (25. 4. 2013).

Následně  došlo k situaci, kdy bylo na konci dubna během cca 2 dnů   dodavatelskou firmou nesprávně vytištěno a  rozesláno cca 125 000 složenek k placení daně z nemovitostí (z celkového počtu 3 797 676 složenek).

Číslo každého  bankovního  účtu  pro placení daně se skládá v plném tvaru z předčíslí, matrikové části a kódu banky.  Správně   byly na složenkách z citovaných údajů vytištěny pouze konstantní údaje – tj.  předčíslí účtů a kód České národní banky. V  matrikové části  bankovních účtů však byly natištěny nesmyslné číselné kombinace.  V důsledku toho  se platby provedené na takto identifikovaná čísla bankovních účtů neprovedou, neboť takovéto účty u ČNB fakticky  neexistují. Nejednalo se o situaci, kdy by byly uvedeny špatně zadané účty, které by mohla kontrolou odhalit finanční správa,  ale o situaci, kdy de facto došlo k chybě v softwaru při tisku  a  každý poplatník dostal složenku s jinou kombinací čísel v matrikové části.   Finanční správa ČR  přitom datové soubory předala dodavateli správné.  Za chybu je odpovědný dodavatel, který smluvně zajišťoval tisk a rozesílání složenek.

Okamžitě po zjištění této situace přijala  Finanční správa ČR řadu opatření.

  1. Ihned  se zastavil  tisk a rozesílání vadných složenek, došlo k  nalezení a  odstranění chyby u dodavatele a  k okamžitému rozeslání nových složenek  a omluvného dopisu Finanční správy ČR každému „situací postiženému“  poplatníkovi daně z nemovitostí. Omluvný dopis poplatníkům šel do tisku a k rozeslání 29. 4. 2013.

  2. Současně byla  Česká  pošta, s.p. požádána, aby vyvěsila informační letáky o situaci, která nastala a o správných číslech bankovních účtů pro placení daně z nemovitostí na každé své pobočce.  

  3. Dne 30. 4. 2013 byla vydána tisková zpráva s omluvou  a informována  všechna média, aby se informace co nejrychleji rozšířila mezi poplatníky daně, informace byly publikovány na webu Finanční správy ČR.

  4. V omluvném dopise, který byl doručen do schránky každému „situací postiženému“ poplatníkovi nejpozději 10. 5. 2013 i na stránkách www.financnisprava.cz jsou opakovaně  uvedena správná čísla všech bankovních účtů pro placení daně z nemovitostí od ledna 2013.

  5. Dne 2. 5. 2013 vydala Finanční správa ČR tiskovou zprávu, v níž uvedla podrobnosti o  jednáních se smluvním dodavatelem. Bylo zveřejněno, že dodavatelská firma ponese úhradu vzniklých nákladů.

  6.  Dne 9. 5. 2013 byly na www.financnisprava.cz   zveřejněny informace, jak má poplatník, který již uhradil daň z nemovitostí na číslo bankovního účtu z nesprávně natištěné složenky, postupovat.

  7. Dne 21. 5. 2013 byly na www.financnisprava.cz zveřejněny odpovědi na nejčastější dotazy poplatníků.

Tvrzení, že dosud lidé dostávali složenku za každou svou nemovitost, z níž na první pohled věděli, jakou daň za kterou nemovitost platí, je zavádějící. Je-li předmětem daně nemovitost, byl ke správě této daně příslušný vždy správce daně, v jehož obvodu územní působnosti se nemovitost nacházela. Jak je zřejmé z přílohy č.1 k zákonu č.531/1990 Sb., o územních finančních orgánech, zahrnoval obvod územní působnosti každého finančního úřadu více obcí, takže i před účinností zákona č.456/2011 Sb., o Finanční správě České republiky ( tj. před 1. 1. 2013), byla daň z nemovitostí vyměřována za  nemovitosti v různých obcích jedním platebním výměrem. Na zasílaných složenkách pak byla celková částka daně bez rozlišení na jednotlivé nemovitosti. Stávající postup vyměření daně z nemovitostí se nezměnil, pouze se rozšířil obvod územní působnosti správce daně (finančního úřadu)

Výše daně z nemovitostí  je ovlivněna mimo jiné  místními koeficienty, které stanovují jednotlivé obce.  Orgány Finanční správy ČR   zveřejňují informace o  místních koeficientech platných  pro daný kalendářní rok pro jednotlivé obce (obcí je v republice  více než 6200) ihned na počátku každého kalendářního roku. Celostátní přehled koeficientů k dani z nemovitostí platných k 1.1.2013  je  od 31. 12. 2012 umístěn na webových stránkách Finanční správy ČR.

Kromě toho  se lze o využití místního koeficientu informovat přímo v dotčené obci. Ze všech  uvedených důvodů je tedy patrno, že informace o koeficientech, které mají vliv na výši daně z nemovitostí,  jsou veřejně dohledatelné již od počátku kalendářního roku a není zapotřebí  po důvodech zvýšení daně u jednotlivých nemovitostí pátrat  až v květnu.

V Praze dne 29. května 2013

Ing. Petra Homolová

tisková mluvčí Generálního finančního ředitelství

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se