Ten stanoví, že "exekutor je povinen v exekučním příkazu zvolit takový způsob exekuce, který není zřejmě nevhodný, zejména vzhledem k nepoměru výše dluhů povinného a ceny předmětu, z něhož má být splnění závazků povinného dosaženo, a proto odpovídá za škodu takto vzniklou".

A za vznik takové škody (konkrétně šlo o částku přes 1 400 000 korun) žaloval stěžovatel exekutora, který podle jeho názoru nezvolil správný postup.

Pohledávka, kterou exekutor vymáhal měla hodnotu asi 20 000 korun, přičemž se uspokojil na vypořádacím podílu z členského podílu v bytovém družstvu, který měl formálně hodnotu necelých 40 tisíc korun. A zde začaly dva problémy, jenž měly porušit stěžovatelova práva na ochranu vlastnictví a právo na spravedlivý proces.

První se týkal rozporu mezi reálnou a oficiálně započtenou hodnotou zmíněného podílu. Jeho tržní hodnota totiž nedosahovala čtyřiceti tisíc, nýbrž přibližně jednoho milionu korun. V tomto nepoměru ústavní soudci nalezli porušení zmíněného ustanovení exekučního řádu, které má působit jako korektiv před zjevnými excesy.

Druhé pochybení, jehož se měl soudní vykonavatel dopustit souviselo s postupem před zpeněžením členského podílu v družstvu. Nejdříve se totiž měla dlužná částka zaplatit pomocí srážek z invalidního důchodu stěžovatele, k čemuž ale nedocházelo, a proto se exekutor rozhodl uspokojit dluh z podílu. Podle nálezu ale exekutor neudělal vše potřebné, aby ke srážkám došlo: "Odpovědnost soudního exekutora za výkon exekuční činnosti je odpovědností objektivní, z níž je připuštěna liberace za předpokladu, že škodě nemohlo být zabráněno ani při vynaložení veškerého úsilí, které lze po exekutorovi požadovat. (...) Je přitom zřejmé, že vedlejší účastník si mohl u České správy sociálního zabezpečení snadno ověřit, proč srážky z invalidního důchodu stěžovatele neobdržel. Jednalo se o zcela běžný úkon, který nebyl ani finančně ani časově náročný, zejména v porovnání s následkem, který mělo pro stěžovatele postižení jeho členského podílu," stojí v tiskové zprávě na webu Ústavního soudu.

Z těchto důvodů soudci zrušili všechny předchozí rozhodnutí obecných soudů.

Související