Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Standard & Poor’s varují eurozónu před Německem

CDU se bude posouvat doprava, aby přebrala voliče sílící euroskeptické Alternativě pro Německo

Nová německá populistická euroskeptická strana se podle průzkumů poprvé přehoupla přes deset procent a předtím zaznamenala několik výrazných úspěchů v zemských volbách • Autor: Globe Media /  Reuters
Nová německá populistická euroskeptická strana se podle průzkumů poprvé přehoupla přes deset procent a předtím zaznamenala několik výrazných úspěchů v zemských volbách • Autor: Globe Media / Reuters

O ratingových agenturách nebylo dlouho slyšet. V okamžiku, kdy guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi v roce 2012 pronesl své slavné „udělám cokoli“ (pro záchranu eurozóny), jako by se po nich prostě mediálně slehla zem. Předtím vyráběly titulky pořád a snižovaly ratingy Řecka, Portugalska, Španělska a Itálie jako na běžícím pásu.

Teď možná dochází k velkému comebacku, ale jaksi v jiném gardu, než jsme byli dosud zvyklí. Agentura S&P nevaruje před hříšným dlužníkem, ale před vzorným hospodářem a věřitelem, tedy Německem. „Německo může odstartovat další krizi eurozóny“ – hlásají mediální titulky.

Důvod? Impulzem je vzestup německé strany AfD (tedy Alternativy pro Německo) v průzkumech veřejného mínění. Nová německá populistická euroskeptická strana se podle průzkumů poprvé přehoupla přes deset procent a předtím zaznamenala několik výrazných úspěchů v zemských volbách. Logickým důsledkem toho bude, že CDU kancléřky Merkelové se bude dále posouvat doprava a pokoušet se přebrat nové straně voliče.

A to by zase logicky znamenalo konec nadějí na další záchranné programy, na vyšší míru solidarity v eurozóně, konec doufání ve společný evropský investiční program. Může to znamenat hřebík do rakve různým kvantitativním uvolněním, nákupu aktiv a dalším potenciálním monetárním zázrakům, s nimiž trhy v zásadě počítají. Místo přílivu levných peněz může zdroj likvidity vyschnout.

RTR3PCE8 • Autor: Respekt
RTR3PCE8 • Autor: Respekt

Ratingová agentura doslova praví: „Nic z toho by tolik nevadilo, kdyby bylo možné říci, že krize eura je bezpečně za námi. Ale to je ve skutečnosti velmi nepravděpodobné. Produkce v eurozóně je stále pod úrovní roku 2007 a křehké oživení roku 2014 se pomalu zastavuje. Nezaměstnanost zůstává nebezpečně vysoká a dezinflační tlaky narůstají. Výše veřejného dluhu narůstá ve všech zemích eurozóny s výjimkou Německa.

Zajímavé je to, že ratingové agentury začnou teď říkat, co dávno říká lecjaký politolog: že největší riziko pro eurozónu jsou nedodělané instituce se zpochybňovaným mandátem a německý odpor k další institucionální integraci eurozóny.

Obavy ratingové agentury do značné míry potvrzuje rozhovor s šéfem německé Bundesbanky Jensem Weidmannem pro Der Spiegel.

Podle nejvyššího německého centrálního bankéře „krize eurozóny ještě neskončila“ - to, že je financování dluhů na základě výroků ECB nyní v rozumných mezích, nemá vést k tomu, že si „budeme zaměňovat teploměr s lékem a teplotu s nemocí“. To, že klesla teplota, neznamená, že se pacient uzdravil.

Tak člověk neví. Má takhle mluvit centrální bankéř, když to, co hrozí, se může stát jen proto, že to právě on volá do světa?  

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].