Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika, Společnost

Obyčejní vrazi by Němcova zabili jinde

Kdo odstranil opozičního politika :: Velká prázdnota hnutí ANO :: První muzeum otroctví :: Osamělý džihádista John

Moskva: Protest kvůli vraždě opozičního politika Borise Němcova • Autor: ČTK, AP, Globe Media /  Reuters
Moskva: Protest kvůli vraždě opozičního politika Borise Němcova • Autor: ČTK, AP, Globe Media / Reuters

Přední stránky světových novin zaplňuje páteční vražda ruského opozičního politika Borise Němcova a spekulace o tom, zda v ní měl prsty prezident Vladimír Putin či někdo z jeho okolí. Nejde přitom o divoké konspirační teorie, kupříkladu Sergej Gurijev, profesor ekonomie na prestižní politické škole Science Po v Paříži, to ve Finacial Times vysvětluje naprosto chladnou logikou. Podle něj na zapojení Kremlu jasně ukazují okolnosti vraždy, zejména místo, kde k ní došlo. Stala se totiž v blízkosti Rudého náměstí, kde se to v každou denní i noční hodinu hemží uniformovanými policisty i jejich kolegy v civilu. A v předvečer velké demonstrace, kterou právě Němcov spoluorganizoval, musel být dohled ještě podstatně zesílen.

Vyšetřování smrti ruského opozičního politika Borise Němcova stále pokračuje (ilustrační foto). • Autor: Globe Media /  Reuters
Vyšetřování smrti ruského opozičního politika Borise Němcova stále pokračuje (ilustrační foto). • Autor: Globe Media / Reuters

Zatímco oficiální ruská média se diví, jak nevhodné místo si vrazi vybrali, podle Gurijeva to naopak dává hluboký smysl. „Ať už to byl kdokoliv, musel předpokládat, že policie nezasáhne a nezačne jej pronásledovat. Pokud by šlo o obyčejné vrahy, zřejmě by si vybrali jiné místo, třeba jeho byt, kam měl právě namířeno,“ píše.

A připomíná, že Němcovova strana se jako jediná z opozičních partají bude moci zúčastnit příští rok parlamentních voleb a politik sám spojoval různorodé opoziční síly. Pro prezidenta Putina tedy mohl – zejména se zhoršující se ekonomickou situací země – představovat reálnou hrozbu.

Editor týdeníku Economist Edward Lucas pak v britském deníku Daily Mail (tedy na nejčtenějším zpravodajském webu světa) v osobně laděném textu přiznává, že dostal strach. Bojí se toho, co tato vražda znamená, a bojí se odpovědi, kterou vzápětí nabízí: „Buď návrat k hrůzné minulosti, nebo vstup do ještě více znepokojující budoucnosti.“

Z minulosti připomíná záhadnou vraždu jednoho z prominentních komunistů Kirova z roku 1934, který zapochyboval nad stranických přístupem k rolníkům. Stalin byl šokován a sliboval osobní dohled nad vyšetřováním. Místo toho rozpoutal čistky v celé společnosti. Putinovi, který rovněž slibuje osobní dohled, pak Lucas připomíná, že téměř žádná vražda či napadení oponentů z posledních let se řádně nevyšetřily. „A úřady zatím nedělají nic, co by naznačovalo, že se k tomuto případu postaví odlišně,“ dodává.

Právě vražda opozičního politika Němcova o víkendu ještě zvýraznila obsahovou prázdnotu, s níž si ANO odbylo svůj volební sněm. O události takového významu zde promluvil jen Guy Verhofstadt, šéf evropských liberálů, k nimž se babišovci počítají. Když se ho na to autorka těchto řádku na sněmu ptala, nebyl logicky příliš kritický. Prý chápe, že ANO jako nové hnutí zajímají hlavně vnitrostátní témata a méně už svět. „Celé Česko nemá jasnou zahraniční politiku, tak se nedivím, když ji zatím nemá hnutí ANO,“ řekl. „Ale hlavně vidím v nové vládě jasný posun od časů, kdy ODS a Václav Klaus na vše v Evropě říkali jen Ne, ne, ne.“ Nicméně ODS – byť lze s Verhofstadtovým hodnocením souhlasit – aspoň o své zahraniční či evropské politice mluvila a debatovala.

Nová místopředsedkyně Radmila Kleslová ANO sice citovala Thatcherovou a pražská primátorka Adriana Krnáčová zase Obamu, ale tím inspirace světovými lídry skončila. Drtivé většině projevů dominovaly těžko uvěřitelné banality: kandidáti ucházející se o místopředsednická křesla i další pozice v předsednictvu mluvili o tom, jak „zůstávají obyčejnými lidmi“, vzpomínali na to, jak s Jardou či Radkou hnutí zakládali, o svých sportovních zálibách či o tom, kde byli na vojně.

Kandidáti si také stěžovali na „mediální kampaně“, slibovali „pracovat pro lidi“ a „zlepšit komunikaci“. Případně pronášeli takové nehoráznosti jako Martin Komárek, který se omlouval, že „není tak chytrý“ jako jeho mužští kolegové, ani „tak krásný“ jako kolegyně. A doplňovali to tím nejhorším z české politické tradice: pasivitou, nezájmem (kromě nahlášených řečníků na sněmu neplánovaně vystoupil jediný, poslanec Ivan Pilný) a přehlídkou neomletějších politických frází.

Ovšem důležité věci, jako bylo zvolení Andreje Babiše předsedou sto procenty hlasů, se odehrávají jasně a bez průtahů, jak píše Jindřich Šídlo v Hospodářských novinách. „Žádné žvanění, žádné špinavé kompromisy, jak známe ze sněmovny. Chladný perfekcionismus, který funguje, až z toho jde trochu strach. Andrej Babiš zatím takhle řídí jen své hnutí, ale kdyby to šlo, určitě bychom takhle mohli žít i my všichni ostatní. Kdybychom samozřejmě chtěli, protože přes všechnu hysterii, kterou v jistých kruzích pozorujeme, stále platí, že Babiš je a může být jen tak silný, jak mu lidé dobrovolně dovolí ve volbách. Vůbec nejhorší na hnutí ANO je ale nutnost si připustit, kolika lidem to opravdu nevadí, ale imponuje. Že jich není stále míň, ale spíš naopak,“ varuje.

Budování muzeí připomínajících nepěkné události či období vlastních dějin nebývá zrovna populární disciplínou. V Česku taky pořád čekáme na muzeum odsunu německého obyvatelstva a zločinů u toho spáchaných, ale i na seriózní připomínku komunismu (disneyovské atrakce pro turisty v centru Prahy ignorujeme). V tomto ohledu přináší magazín amerického deníku The New York Times v rozsáhlé reportáži překvapivou zprávu o tom, že v městečku Wallace v Louisianě otevřeli vůbec první muzeum otroctví ve Spojených státech.

VA stL TM iLlek • Autor: Respekt
VA stL TM iLlek • Autor: Respekt

Vzniklo na farmě, kde po více než století otroci pracovali na polích s cukrovou třtinou, a zahrnuje několik domků, kde živořili, vězení, kam putovali za trest, a výstavu v bývalém honosném sídle majitelů farmy, rodiny imigrantů přesídlivších sem z Německa v polovině osmnáctého století.

Ve středu příběhu stojí sedmasedmdesátiletý John Cummings, bohatý (a bílý) právník z New Orleans, který farmu koupil a během patnácti let za osm milionů dolarů tu muzeum vybudoval. Podle svých slov si uvědomil, že bohatství Ameriky, z něhož sám celý život profitoval, vyrostlo na práci zástupů lidí, jejíž jména, tváře ani příběhy nezná. „Jestli je vina tím nejlepším možným způsobem, jak vysvětlit tuto emoci, tak ano – vedl mě pocit viny,“ citují Cummingse NYT.

Některé jeho plány ovšem místní nepřijímají jednoznačně, zejména záměr vybudovat na jiném místě pozemku památník, který bude spočívat v šedesáti keramických hlavách napíchnutých na železné tyče. A to jako připomínku toho, co se na výstrahu stalo s hlavami většiny ze sto pětadvaceti otroků, kteří se v roce 1811 vzbouřili a vydali se na pochod na New Orleans.

Telegraficky několik zpráv ze světa mužů a žen.Guardian upozorňuje na výsledky dvouleté práce dokumentaristky Leslee Udwin, která se do Indie vydala zkoumat, zda se nějak změnila situace tamních žen po brutálním znásilnění a vraždě studentky medicíny Jyoti Singh z roku 2012. Ve filmu India's daughter (Dcera Indie) ukazuje, že v následujícím měsíci sice vzbudilo naději „arabské jaro pro rovnost pohlaví“, tedy masivní demonstrace proti násilí, v nichž stáli muži a ženy bok po boku, ale jak je zároveň v indické společnosti hluboce zakořeněn pohled na ženy coby lidi druhé kategorie. „Máme nejlepší kulturu - a v ní není místo pro ženy,“ říká třeba ve filmu právník obhajující vrahy studentky.

Miss Švédsko Camilla Hansson se vzdala lukrativního kontraktu s britským mobilním operátorem Kazam na protest proti reklamě, která podle jejího názoru a také podle názoru britské komise pro reklamu ponižuje ženy. Klip, v němž Kazam prodává „nejútlejší telefon na světě“, spočívá téměř výhradně v detailních záběrech na poprsí a zadek velmi štíhlé modelky oděné do spodního prádla. Ke chvályhodnému postoji, o němž rovněž informuje Guardian, lze nicméně dodat, že soutěže miss se od zmíněné reklamy liší jen málo.

Video:BBC v Turecku hovořila s bývalým stoupencem Islámského státu, který během výcviku potkal britského bojovníka přezdívaného dnes džihádista John. Popisuje jej jako osamělého vlka, chladného a nepřátelského.

Kulturní tip: František Kupka ze sbírky Lilli Lonngren Anders, Museum Kampa Praha, 28. 2.–12. 4. 2015. Už tři roky uběhly od chvíle, kdy Meda Mládková vyložila z letadla krabici se zapomenutými kresbami, malbami a dokumenty, které koupila v Americe od někdejší odborné asistentky Muzea moderního umění v New Yorku Lilli Lonngren Anders. Celkem šlo o 44 artefaktů přibližujících dílo Františka Kupky v čele s portrétem jeho nevlastní dcery Andrée, který je jedním z klíčů k jeho radikálnímu obratu od figurativní malby k abstrakci. Na výstavě budou všechny předměty poprvé k vidění v konfrontaci se sbírkou Medy Mládkové, včetně přeložených Kupkových poznámek, jež si vypisoval na své kresby. Na snímku Biomorfní kompozice, 1910–1911, akvarel na papíře, 114 x 178 mm (forto: Brian Dorsey Studios).

04 MuseumKampa • Autor: Respekt
04 MuseumKampa • Autor: Respekt

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].