Jestli jste loni v listopadu stáli na pražském Albertově, proti vám byl na pódiu prezident Miloš Zeman, říkal něco, co se vám nelíbilo a vůbec vám byl nesympatický, měli jste zrovna v ruce vajíčko a hodili ho směrem k hlavě státu, můžete jít na dva roky do vězení.

Stejný trest dostal loni nebezpečný omezenec v audi, který na čtyřproudé silnici schválně vybrzďoval pomalejší auta tak, až jedno skončilo i s posádkou na střeše. A státní zástupce z Prahy 2 Tomáš Bláha si myslí, že hozené vajíčko je stejně nebezpečné. Nařídil nové vyšetřování. Už dokonce probíhají výslechy.

Vyšetřuje se i přesto, že policie už loni rozhodla, že šlo nanejvýš o přestupek. Státní zástupce Bláha má ale podezření, že je to celé mnohem vážnější, že jde o trestný čin výtržnictví. Za ten jsou až dva roky natvrdo. I když šlo o vajíčka naměkko.

Těžko říct, co se přesně v mentálních postupech státního zastupitelství odehrálo. Jisté je, že loni 17. listopadu v rámci oslav sametové revoluce a protestů proti prezidentovi opravdu přilétlo několik vajec na Miloše Zemana a jeho společníky. Byl mezi nimi i německý prezident Joachim Gauck, který se pak celé věci zasmál. I policie tehdy prokázala, že umí používat zdravý rozum a nejen, že nikoho nezadržela, ale když pak dorazila tři trestní oznámení, předala je jen obvodnímu úřadu pro Prahu 2 s tím, že šlo maximálně o přestupek.

Úředníci z Prahy 2 vzápětí dokonce rozhodli, že to nebyl ani přestupek, a celou věc odložili. Jenže pak se na jejich úřadě našel někdo, neví se kdo, mluvčí to zatím nedokázala zjistit, komu zdravý rozum chyběl. Tenhle někdo se obrátil na státní zastupitelství a požadoval nové vyšetřování. Jak už víme, ve státním zástupci Bláhovi našel tenhle někdo spřízněnou duši.

(Doplnění: Mluvčí městského úřadu Prahy 2 Kateřina Veselá odpověděla na otázku, kdo rozhodl o předání věci policii, odpověděla: "Podle pokynu Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2 předal odbor správních agend Úřadu městské části Praha 2 celý spis Policii ČR. Pro více informací doporučuji obrátit se na státní zastupitelství.")

Je to opět ta přespřílišná úcta k ikonám. To ponížené poklonkování funkcím, které zvítězilo nad schopností racionálně posuzovat realitu. 

Vajíčka se na demonstracích házejí stovky let. Někdy je zastupují jiné potraviny. Nejčastěji rajčata. Mnoho umělců by mohlo vyprávět o tom, co všechno po nich nespokojení diváci metali. Dokonce i na opeře.

Pochopitelně platí, že jakékoli projevy agrese na demonstracích jsou hloupé a házení vajec patří k tomu nejhloupějšímu. Vše je ale věc míry. Když je smyslem vrhu vajíčka pošpinit, ponížit vystupujícího, nemá jít o trestný čin. Je to jen jistý druh transparentu. Ten, kdo stojí na pódiu, nemůže být tak blbý, aby si myslel, že ho budou mít všichni rádi a nikdo po něm nic nehodí. Musí si být toho rizika vědom. Rizika, které je navíc tak malé, jak velká a schopná je třeba prezidentská ochranka.

Největší známou obětí vaječné salvy je bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek, jehož tým schytal v květnu 2009 na náměstích mnohem víc ran než Zeman. (Částečně proto, že Paroubek mírnil rozvášněné davy pokřiky typu: "Ty seš chudák, ani se netrefíš, viď?" nebo "Jste prasata!"). Ale i za vejce pro Paroubka padaly nanejvýš pokuty a bylo to tak správné.

Vajíčka nejsou kameny. Ale dokonce i za kameny se v Česku do vězení nechodí. Když dostal před šesti lety na mítinku štěrkem tehdejší předseda ODS Mirek Topolánek, byl z toho také jen přestupek s pokutou pět tisíc korun. A to z Topolánkova čela tekla krev.

Nové vyšetřování není nic jiného než nesmyslné plýtvání energií policistů. Házení vajec na toho, kdo k nám mluví, se nemá odstraňovat strachem z vězení. To je spíš vynucování pořádku na úrovni Lukašenkovy justice v Bělorusku. Ta hranice, po jejímž překročení mají státní zástupci šermovat paragrafem, který posílá lidi do vězení, má začínat řekněme u těch kamenů a rozbité hlavy. Vajíčka nebo rajčata by měla zůstat v kategorii pokut.