Německý ministr financí Wolfgang Schäuble chce omezit pravomoce Evropské komise. Podle něj by už neměla dohlížet na dodržování konkurence a pravidel vnitřního trhu, protože se stále víc chová jako politický hráč. Tyto kompetence by podle Schäubleho měl převzít nový úřad nezávislý na politice, uvedl ve čtvrtek deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Mluvčí komise věc nechtěla komentovat. Poznamenala jen, že ani političtější komise neztrácí svou nestrannost.

Podle Schäubleho nemůže komise vykonávat svou původní funkci, kterou bylo dohlížení nad plněním evropských smluv, a zároveň posilovat svou politickou pozici a snažit se hrát roli evropské vlády. Podle diplomatických zdrojů FAZ sice německý ministr větší politické angažmá komise podporuje, zároveň je ale přesvědčen, že dohled nad vnitřním trhem musí být nezávislý.

Schäuble proto navrhuje, aby byla na evropské úrovni vytvořena obdoba německého antimonopolního úřadu, která by nebyla závislá na politicích a jejímž úkolem by bylo dohlížet nad fungováním vnitřního trhu a bránit zneužívání tržní síly. Podle zdrojů FAZ záměr podporuje i nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem, který chce ze Schäubleho návrhu udělat jedno z hlavních témat nizozemského předsednictví v Evropské unii. Nizozemsko předsednictví převezme v prvním pololetí 2016.

Snaha EK o větší politickou roli se projevila i v posledních měsících při vyjednáváních mezi zadluženým Řeckem a mezinárodními věřiteli. Komise původně měla mít jen technickou roli a dohlížet na uskutečnění reforem, na nichž se Atény s věřiteli dohodly. Předseda EK Jean-Claude Juncker však podle FAZ tuto roli opustil, přímo se zapojil do vyjednávání a podporoval požadavky řeckého premiéra Alexise Tsiprase na nalezení "politického řešení" řecké krize a poskytnutí nových úvěrů předlužené zemi.