Novelou zákona o Finanční správě od Nečasovy vlády a ministra financí Kalouska došlo k 1. lednu 2013 ke změně struktury finanční správy. Osm finančních ředitelství a 199 finančních úřadů se přeměnilo na 14 finančních úřadů se sídlem v krajských městech a 199 jejich územních pracovišť (v současné době jich je 201). Pro firmy s obratem nad dvě miliardy byl pak zřízen specializovaný finanční úřad. Tato změna byla zdůvodněna nižšími náklady na provoz správy, ušetřit se mělo podle ministerstva financí zhruba 150 milionů korun.

Již při projednávání reorganizace finanční správy panovaly obavy o rušení některých pracovišť finančních úřadů, především v menších městech. A to proto, že ke zrušení již nebude třeba souhlasu Parlamentu ČR, vyjádřeného změnou tehdejší legislativy. Obavu sdílela jak tehdy opoziční ČSSD, tak například i Svaz měst a obcí ČR. Bohužel tyto obavy nyní dostávají zcela reálnou podobu.

Ministerstvo financí oznámilo rozhodnutí zrušit od 1. 1. 2016 23 územních pracovišť finančních úřadů. S výjimkou jednoho pracoviště se jedná o obce s rozšířenou působností. Děje se tak bez předchozího projednání s dotčenými obcemi, což považuji za zásadní věc a tedy za pochybení ministerstva financí. Děje se tak bohužel i přes proklamace, že by se státní správa neměla vzdalovat od občana. Tomu ale jistě neodpovídají v případě některých obcí dojezdové vzdálenosti do nejbližšího místně příslušného územního pracoviště FÚ, jak je uvedeno v „Analýze redukce počtu územních pracovišť finančních úřadů“ zveřejněné Finanční správou. Do jisté míry lze sice pochopit argumentaci o dostupnosti úřadů pomoci elektronické komunikace, nicméně s ohledem na věkovou strukturu obyvatel je tato možnost pro řadu z nich nedostupná.

Samozřejmě, šetřit se musí, ale ne za každou cenu. Ne za cenu snižování dostupnosti státní správy.

Bohužel, podobně jako někdy státní správa se dnes chovají i velké firmy poskytující nezbytné služby. Koncentrují své pobočky do velkých či krajských měst a vyřídit si u nich něco osobně znamená jet desítky kilometrů anebo viset dlouhé minuty i hodiny na zákaznické lince. Jenže tyto firmy si neplatíme ze svých daní. Státní správu ano.

Zařadil jsem tedy na pořad jednání rozpočtového výboru 2. září 2015 (které je veřejné) projednání záměru rušení územních pracovišť FÚ za účasti ministra financí Andreje Babiše, generálního ředitele GFŘ Martina Janečka, zástupců SMOČR a starostů dotčených obcí. Tomu bude předcházet i neveřejné jednání příslušného podvýboru rozpočtového výboru 19. srpna.

Autor je poslancem za ČSSD a předsedou Rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny.