Před rokem Poláci dali v parlamentních volbách většinu konzervativně nacionalistické straně Právo a spravedlnost (PiS) předsedy Jaroslawa Kaczyńského. Nejvíc hlasů získává jeho strana v celostátních volbách tradičně na jihovýchodě země. Například v Hrubieszówě, nejvýchodnějším polském městečku, ležícím téměř na hranici s Ukrajinou. Projíždějí tudy kamiony k nedalekému přechodu, mají tu nemocnici a ošuntělé náměstí.

Ačkoliv už rok Polsko prožívá konzervativní revoluci − v ulicích velkých měst ženy protestují proti ostrému protipotratovému zákonu, investoři mají čím dál větší obavy, varšavská burza bojuje s nezájmem a státní média ovládli konzervativci − zdejší život se od volebního vítězství PiS příliš nezměnil. "Rok vlády PiS na můj život neměl větší vliv. Žádná ze změn ho nezlepšila ani nezhoršila," říká Barbara Jasinová, zdravotní sestra z hrubieszówské nemocnice a svobodná matka dnes už dospělého syna.

Tady na východě bylo Polsko po staletí, i když po rozdělení země na konci 18. století patřila zdejší oblast k Rusku. Sociologové dodnes tvrdí, že lidé tu žijí a přemýšlejí jinak než na územích, která náležela Prusku a Rakousku-Uhersku. Například se tu projevuje mnohem silnější pocit národní svébytnosti, s nímž nenadělali nic ani nacisté, kteří některé vesnice na sever od Hrubieszóva vyvražďovali, aby udělali místo pro německé osadníky. A neuspěli ani ukrajinští nacionalisté, před nimiž se během druhé světové války i po ní polské rodiny ve zdejším kraji také ukrývaly.

Až Josif Stalin posunul území Ukrajiny na západ a dům Barbařiny rodiny na břehu řeky Bug, kde dosud hospodaří její matka, se najednou ocitl na hranici.

Ačkoliv na radnici v Hrubieszówě po léta vládla dnes opoziční Polská lidová strana, která má silné pozice na venkově, v Sejmu ve Varšavě zastupuje zdejší lidi poslanec z vládní strany. Ale protože je z nedaleké Zamośći, tak se stará hlavně o ni.

Protesty už jsou pro mladší

Polsko se pod vládou konzervativců proměňuje. Projevuje se nejen větší důraz na stát a jeho roli v ekonomice či sociální podpoře, ale také probíhá jistá kulturní revoluce. Prosazuje ji Kaczyński, který zdůrazňuje, že to, co je polské, je nejlepší. Kaczyński − podobně jako třeba maďarský vládce Viktor Orbán − dobře ví, že se ale bez přílivu peněz z fondů Evropské unie neobejde. Proto se konzervativci těžce vyrovnávají s tlakem z Bruselu například v současném sporu o Ústavní soud, který ale Kaczyński považuje za největší překážku k tomu, aby jako předseda PiS plně ovládl všechna mocenská centra v zemi.

Do života paní Barbary zasahují úvahy o změnách ve vzdělávání a placení zdravotních sester, ale tím se Hrubieszów neliší od jakéhokoliv města s nemocnicí v kterékoliv jiné postkomunistické zemi. "Protesty jsou už pro mladší. Já jsem se naposledy zúčastnila akce ,Poslední služba', kdy jsme se vylepováním plakátů a rozhovory s pacienty snažili upozornit na klesající počty sester a jejich špatné platy, kvůli nimž nepřicházejí mladí. Za pět let to může být katastrofa," míní Barbara Jasinová.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se