Nejmenší v Evropě, nejnižší od roku 2008 a také od poloviny "zlatých" 90. let minulého století. Co se týká nezaměstnanosti − přes mírný výkyv v prosinci −, je Česko evropským premiantem. V podstatě kdo chce, práci najde.

Navíc, na rozdíl například od Německa, si Česko nemusí statisticky vypomáhat mini- či midijoby za pár eur na měsíc.

Nebo třeba jako v Řecku umělým státním zaměstnáním na pár hodin týdně, které nikoho neuživí, ale statistiky výrazně vylepšuje.

Číslo o nízké nezaměstnanosti ale neříká nic o tom, kdo vlastně nemá práci a co vlastně ekonomika potřebuje. Podle agentur práce chybí aktuálně hlavně nekvalifikovaní dělníci. Tady je evidentně problém v tom, že nabídka volných pracovních míst v ČR platově do velké míry odpovídá oněm minijobům v Německu. Utěšovat se ale můžeme tím, že velká poptávka po pracovní síle požene platy vzhůru. Protože výhledově možná tyto práce budou dělat roboti, zatím jsou ale "živé ruce" levnější.

Tikající bombou z hlediska existence obyvatel i Česka jako průmyslové velmoci je ovšem nedostatek jiných profesí. Nejsou softwaroví inženýři a také techničtí pracovníci, kterých se nedostává, protože ti, kteří jsou, už pracují a nových přibývá pomálu, protože školy jsou náročné a učení obtížné. Ze stejného důvodu je na trhu nedostatek lékařů.

Chybí také zdravotní sestry, pečovatelé o děti a přestárlé, protože je to namáhavá práce a stejné peníze se dají vydělat jednodušeji.

Všechny tyto profese navíc najdou místo kdekoliv a kdykoliv, protože to, co se nyní děje na českém pracovním trhu, platí v různých obdobách v celém vyspělém světě.

Nízká nezaměstnanost je výsledkem dlouhodobé politiky investičních pobídek, které z Česka udělaly průmyslový uzel Evropy. Nedostatek zaměstnanců je ale rovněž výsledkem dlouhodobé politiky, či spíše nepolitiky.

A to té školské, která nejenže nedokáže reagovat na současné trendy, ale ani neumí předvídat budoucí poptávku podle demografických trendů či vývoje ekonomiky, která se stále více z té manuální, analogové mění na virtuální, digitální.

Současná nízká nezaměstnanost je skvělá zpráva, která jen potvrzuje, že tuzemské firmy jsou zdravé a svět poptává jejich zboží. Neříká ale nic o tom, jak se budeme mít v dalších letech. Protože ta ovlivní víc zaměstnanci, kterých se na pracovním trhu nedostává. A když chybí vzdělanostní základna, nabývá budoucnost poněkud tmavších barev.