V politice najdeme mnoho lidí, kteří by tam neměli být: snadno se vzdávají, nemají potřebné vzdělání či inteligenci. Ministr průmyslu Jan Mládek takový není: všechny škraloupy z minulosti zatím přečkal, má hroší kůži, je vzdělaný a nepochybně chytrý. Ale najít druhého takového politika, který by tak spektakulárně nezvládal své řemeslo, snad ani není možné. Naposledy ministr exceloval v kauze drahého roamingu. Nejprve selhal při vyjednávání v Bruselu o cenách telefonování. Následně výbušné téma nechal v režii svého novopečeného náměstka, který doporučil lidem, aby odjeli za lepšími tarify do Polska. A když už se zdálo, že horší to být nemůže, ministr kauzu ještě rozšlapal tím, že za neschopnost svého náměstka vyhodil svého ředitele komunikace. Ano, to je pan Mládek ve své vrcholné formě.

Přitom Mládek byl v sociální demokracii roky předurčen k velké kariéře. ČSSD vždy trpěla nedostatkem ekonomů. A Mládek byl vysokoškolský učitel ekonomie, ostruhy získal i jako náměstek ministra financí. Navíc postupně odpadalo i to málo ekonomů, které strana měla: Pavel Mertlík, Jiří Rusnok, Jiří Havel. Mládek se tak najednou stal nezpochybnitelným garantem ekonomického programu ČSSD a stínovým ministrem financí.

Křeslo v Letenské mu ale nakonec vyfoukl Andrej Babiš. A premiér Bohuslav Sobotka by měl být vlastně rád, protože raději nehádat, co by v té funkci politik s přezdívkou Velký medvěd napáchal. Už před minulými sněmovními volbami střelil svou stranu do nohy, když označil živnostníky za parazity. Sobotka se za něj musel omlouvat. Pak se měl stát ve vládě protiváhou Babiše v ekonomických věcech. To také nezvládl. A nyní jako déjà vu: opět chyba před volbami a opět Sobotkova omluva za Mládka.

Mládkův čich pro to, udělat špatnou věc ve špatný čas, je neopakovatelný. To potvrdil i svou senátní kandidaturou minulý podzim, kterou nesmyslně spojil se svým setrváním ve vládě. Nejen že prohrál. Ale on ještě prohrál s kandidátem ANO! Přesto ho Sobotka nakonec neodvolal, i když se Mládek sám vmanévroval do pozice, kdy musel nabídnout rezignaci.

Měnit ministry pár měsíců před volbami je samozřejmě nesmysl. Ale pokud se jedná o takového antipolitika z profese, který nyní více pomáhá preferencím ANO než ČSSD, možná by měl Sobotka učinit výjimku. A nechat dořídit úřad do voleb třeba státním tajemníkem pro evropské záležitosti Tomášem Prouzou.