Pokud jste dosud hledali štěstí v jackpotech nejrůznějších sázkových kanceláří, věřte, že jste byli na špatné adrese. Marek Prchal, poradce předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, už si nechal zaregistrovat doménu 52milionu.cz a právě zde nejspíše vypukne už velmi brzy to pravé hráčské eldorádo.

Andrej Babiš se pokouší vyzout z dluhopisové aféry, která mu nyní zle kazí sen o premiérském křesle. A tak vymyslel fígl. 52 milionů, které neodvedl státu na dani, pošle na charitu (hezký šestiprocentní úrok si ovšem nechá). Mohl by samozřejmě poslat peníze tam, kam patří – do státní kasy. Pokud by to chtěl zkombinovat s politikou, mohl by sáhnout třeba po nadačním fondu prezidenta Miloše Zemana na umoření dluhu (už do něj kdysi i přispíval). Ale Babiš si řekl ne: Budou volby, a když už mám přijít o tolik peněz, ať je za to pěkná předvolbení pozitivní publicita.

Takže poslal první milion malé Nině, která trpí krutou nemocí, a vyzval: "Budete hodní, když taky přispějete." To samozřejmě vyvolalo očekávatelnou reakci: místo nekalé optimalizace tu je najednou hodný strýček Andrej, který naděluje miliony potřebným a nemocným. Babiš navíc krásně zahrál i to, jak ho zájem zaskočil: "Jsem fakt překvapenej!"

Nyní tedy vznikne stránka, která bude brzy plná smutných příběhů. A Babiš vždy přiběhne a tu dá milion a zde také milion. A možná přitom stačí i zkritizovat ministerstva v gesci ČSSD, která pro nemocné a chudé nic nedělají a musí se o to zase starat on.

Kupování voličů tu v politice je samozřejmě od nepaměti. Ale většinou vždy šlo o uzpůsobení politiky volebnímu cyklu. Erupce nejrůznějších dávek, zvyšování platů i důchodů vždy vyhřezne během volebního roku. Ale investice samotných stran do voliče se dlouho omezovaly jen na předvolební párek a pivo zdarma.

Jen málo hnutí se v Česku pokusilo jít cestou, kterou nyní razí Babiš.

Asi nejznámější je sdružení Mostečané Mostu, které od roku 2006 vítězí tím, že během mítinků se losuje třeba i o auta.

Babiš tento přístup však posouvá do zatím neznámých výšin. Během předvolební kampaně budou chudí a bezmocní této země zasílat prosby na web ministra a ten každý týden rozdá milion či dva. Poslední pravděpodobně den před volbami v říjnu.

Asi to bude funkční a jistě to i spoustě lidí pomůže. Ale bohužel to celé trochu vypadá, že se od občanského principu, kdy volený politik spravuje výhradně erární peníze, dostáváme zpět do feudálního období, kdy se poddaní těšili, až vládce zase jednou v dobrém rozmaru upustí do podhradí měšec plný zláťáků…