"Bylo skoro slyšet, jak mu spadl kámen ze srdce," komentoval jeden ze spolupracovníků Bohuslava Sobotky moment, kdy byly na brněnském výstavišti vyhlášeny výsledky volby předsedy ČSSD. Sobotka dostal 67 procent hlasů, což se dá hodnotit jako relativně silný mandát. Když navíc ve volbách prvního místopředsedy vyhrál už v prvním kole Milan Chovanec, bylo jasné, že kritici současného vedení neuspěli. Volba místopředsedů přesně ve složení, jaké si Sobotka přál, to jen podtrhla. Do voleb povede ČSSD Sobotka s týmem, který si u delegátů "objednal".

Průběh sjezdu ČSSD jste mohli sledovat v on-line reportáži iHNed.cz

Tím ovšem dobré zprávy pro Sobotku končí. Je evidentní, že jeho v pořadí už čtvrtý předsednický mandát je tentokrát svým způsobem fatální. Pokud Sobotka ve volbách neuspěje, s velkou pravděpodobností skončí nejen jako premiér, ale i jako předseda ČSSD. A karty příliš dobře rozdané nemá. V průzkumech ČSSD prohrává s hnutím ANO Andreje Babiše o osm až deset procent a ve straně číhá silná opozice, která je připravená ČSSD po případném neúspěchu převzít. Skutečnost, že proti Sobotkovi aktivně hlasovalo 201 delegátů, by ho měla varovat.

Jaká je Sobotkova strategie pro dost možná poslední misi jeho politické kariéry? Dala se vyčíst z kandidátského projevu. Sobotka varoval před možností vzniku pravicové vlády ANO a ODS, a ostře útočil osobně na Andreje Babiše, který podle něj "není sociálně citlivý miliardář, ale člověk, který nemá rád demokracii". V praxi Sobotka sází na to, že nejprve radikálně levicovými návrhy typu daňové progrese a bankovní daně přebere část voličů komunistům a stabilizuje voličskou podporu nad 20 procenty. A následně důrazem na demokratické hodnoty přesvědčí i jiné než levicové voliče, že právě ČSSD je stranou, která může zastavit vzestup Andreje Babiše. Proto říká věty typu, že nedopustí, aby "politická ekonomická a mediální moc byla koncentrovaná v rukou jednoho člověka, protože to vždy v historii skončilo špatně. Korupcí, zneužíváním moci, ekonomickým úpadkem země."

Zda se tato strategie osvědčí, není zdaleka jisté. Nevěří tomu ani značná část sociálních demokratů. Sobotkův oponent Jeroným Tejc, který neúspěšně kandidoval na prvního místopředsedu, vidí jako chybnou celou strategii. Program "Antibabiš" podle něj straně ubližuje, protože tradiční levicoví voliči nechápou, co ČSSD proti oligarchovi má. Vedení strany podle něj navíc žije v bublině, nerozumí vlastním voličům a věnuje se zbytečně okrajovým tématům, jako jsou gender, inkluze a podobně. Tejc zpochybňuje i to, že na voliče může zafungovat daňová progrese, a navrhuje lépe vydělávajícím daně nezvyšovat. "Nejsme tady, abychom lidi rozdělovali, ale abychom je spojovali," říká. Jeroným Tejc nakonec se svým "protisobotkovským" projevem neuspěl, získal 280 hlasů. Ovšem na druhou stranu Sobotkův favorit Chovanec dostal jen o 99 víc. A řada delegátů Tejcovi na brněnském výstavišti hlasitě a dlouze tleskala. Ne, tak jednoznačné, jak to na první pohled vypadá, to v ČSSD opravdu není.

Na straně sobotkovců proto stále panuje nervozita. Někteří v neoficiálních rozhovorech říkají, že ve straně existuje cosi jako pátá kolona Andreje Babiše, která jen čeká na volební porážku ČSSD, aby mohla odstranit Bohuslava Sobotku a jít do vlády jako slabší Babišův koaliční partner. Může to být přepjaté hodnocení, ale na druhou stranu není tajemstvím, že právě tato varianta by vyhovovala prezidentu Miloši Zemanovi, který by si tak mimo jiné definitivně vyřídil staré účty s Bohuslavem Sobotkou. A na Hrad mají Sobotkovi straničtí oponenti blízko. Jak Jeroným Tejc, tak jihočeský hejtman Jiří Zimola byli účastníky neúspěšného "lánského puče" v roce 2013. Repríza by po volební porážce patrně už vyšla.

A kdo by mohl v takovém případě nastoupit po Sobotkovi? Vůbec to nemusí být někdo ze současných radikálních kritiků. Leccos naznačuje, že jediným, kdo na brněnském sjezdu ČSSD sklidil dlouhý a nadšený potlesk vestoje, byl emotivní řečník – ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Podporu má už teď, byl zvolen řadovým místopředsedou bezkonkurenčně největším počtem hlasů ze všech kandidátů.

Ale nepředbíhejme. Sobotka působil na sjezdu energicky a odhodlaně a vzhledem k tomu, že už přečkal hraniční situace, kdy mu leckdo věštil pád, ho neradno předčasně odepisovat. Na druhou stranu to byly většinou situace, kdy mohl trpělivě vyjednávat. Volby jsou zápas jiného druhu - s voliči se příliš vyjednávat nedá. Takže nadcházející politická bitva, která vyvrcholí v říjnu, může být pro staronového předsedu ČSSD opravdu poslední.