Uspět v investování přes životní pojištění lze, ale dá to hodně práce. Je třeba najít správný produkt a dobře ho nastavit. Pro většinu nabídek životního pojištění ovšem platí, že jsou k investování nejméně vhodné.

Vzhledem k přemrštěným poplatkům pojišťoven, které jsou vyšší než u bankovních či investičních produktů, vychází nejlépe strategie, kdy si klient pojistí životní rizika v rámci čistě rizikového pojištění a investuje jinde − například do podílových fondů.

Například poplatek za sjednání dlouhodobé smlouvy životního pojištění činí 150 až 250 procent z ročního pojistného, dále se platí měsíční poplatek 30 až 60 korun či vstupní poplatek tři až pět procent z každé platby pojistného. Navíc je nutné platit za správu investice ("management fee") pojišťovně i investiční společnosti, která peníze klientů pojišťovny obhospodařuje. Logicky platí, že čím více je distribučních článků, tím vyšší jsou náklady.

Zájemce o investování přes pojišťovnu by se proto měl důkladně seznámit alespoň se sazebníkem pojišťovny a také s ukazatelem SUN (standardizovaný ukazatel nákladovosti). Jde o koláčový graf, ze kterého se dozví, jaká část zaplaceného pojistného slouží k úhradě poplatků.

Podle ukazatele SUN se poplatky z pojistného pohybují u běžně nastavených pojistek s delší pojistnou dobou mezi 9 a 18 procenty z celkově zaplaceného pojistného. Důvodem tak vysoké nákladovosti investičního životního pojištění jsou nemalé náklady pojišťoven a jejich požadavky na ziskovost. Roli hrají i požadavky některých prodejců pojištění na vysoké provize. Pak se nelze divit tomu, že ani po pěti či deseti letech pojištění nemají klienti u pojišťovny naspořeno ani tolik, kolik zaplatili na pojistném.

Problémové jsou rovněž jednorázově placené investiční pojistky, které jsou prodávány na bankovních přepážkách. V nabídce bank najdeme i pojistky nabízející investování do konzervativního fondu s neúměrně vysokým poplatkem za správu ve výši 2,4 procenta ročně. Při přímé investici do konzervativního fondu činí tento poplatek 0,5 až 1,4 procenta ročně.

Na investování přes životní pojišťovnu lze však najít i pozitiva. Některé pojišťovny v posledních měsících zredukovaly a zpřehlednily nabídku fondů. Například nově zařadily i fondy, které mohou svojí nákladovostí konkurovat otevřeným podílovým fondům a doplňkovému penzijnímu spoření.

Kdo věnuje čas hledání, najde v nabídkách pojišťoven i fondy se solidním zhodnocením a nízkými náklady − například dluhopisové či indexové fondy bez vstupního poplatku a s celkovou nákladovostí do 0,75 procenta ročně. Jde však jednoznačně o výjimku, nikoli o pravidlo.