"Politics is not a game." Politika není hra. Těmito slovy odmítla britská premiérka Theresa Mayová druhý pokus o právně závazné referendum o skotské nezávislosti, který oznámila skotská první ministryně Nicola Sturgeonová. Je to poněkud legrační, protože v kategorii "game" sotva někdo trumfne dobrodružství zvané brexit. Jeho tvrdá podoba je mimochodem důvod, který Skoty mezi podzimem 2018 a jarem 2019 nejspíš znovu přivede na práh nezávislosti.

Ještě teď mi znějí v uších slova tehdejšího britského premiéra Camerona, který v září 2014 Skotům sliboval, že jejich zájmy v Evropské unii ochrání jedině setrvání v rámci Spojeného království. Skotové ho poslechli a ejhle, najednou směřují proti své vůli k východu z EU, a dokonce k tzv. hard brexitu. Je to dostatečné argumentační "střelivo", aby skotská vláda odmítla postoj Londýna, že se otázka nezávislosti vyřešila minimálně pro tuto generaci plebiscitem z roku 2014.

Premiérka Mayová se prý neposunula ani o píď, aby vyslyšela skotské nářky ohledně dopadů odchodu z EU. Podle Nicoly Sturgeonové by Skotové měli dostat na výběr mezi variantou hard brexitu a alternativou, kterou nepředstavuje nic jiného než nezávislý stát. To je stejně chytlavé a chytré jako záměr vyhlásit referendum na dobu, kdy budou vrcholit jednání londýnské vlády se zbytkem EU o podobě brexitu. To by plebiscit britský establishment nejvíc zabolel, protože Theresa Mayová bude mít nejspíš jiné starosti než odvracet druhý mečbol skotských separatistů.

Paní Mayová má samozřejmě částečně pravdu, když mluví o "hře", i když osobně bych postup skotské první ministryně označil spíš slovem "gamble", hazard. Skotové už před třemi lety ukázali, že se nenechají zaslepit národním cítěním. Dost velká část tamních voličů si uvědomuje, že pocit hrdosti jim pracovní místa nevytvoří a že jen na skvělé sladové whisky se HDP nezávislého státu postavit nedá. Vztek z brexitu a přezíravého chování Londýna taky zatím podstatně nezahýbaly s průzkumy veřejného mínění. Stále jen 48 procent Skotů by teď hlasovalo pro nezávislost, a dokonce méně než 40 procent by si přálo konání referenda ještě před formálním dokončením brexitu.

Měla ale Nicola Sturgeonová vlastně na výběr? I ona musí doma separatistům dokazovat, že "projekt nezávislosti" posouvá zase o kousek dál. Blížící se aktivace článku 50 Lisabonské smlouvy byla na příští dva roky nejspíš poslední příležitostí razantně se ozvat. Všechny mírnější formy varování už navíc rázná Skotka vyčerpala.       

Pokud vláda Theresy Mayové spolu s londýnským parlamentem dají referendu zelenou, budeme tu mít dvojí ekonomickou nejistotu pro Británii v naprosto klíčové době. Nicola Sturgeonová chce dát Skotům vybrat mezi hard brexitem a nezávislostí. Co se asi bude honit hlavou Therese Mayové, kdyby měla mít na miskách vah brexit a jednotu Spojeného království?