Prezident České republiky Miloš Zeman zahájil ve vysílání spřátelené televize Barrandov kampaň za znovuzvolení prezidentem České republiky. Tedy pardon: Nezahájil kampaň, protože řekl, že žádnou kampaň nepovede a prezident, který má na standartě napsáno "pravda vítězí", by přece nelhal.

Nutno proto důsledně mluvit o nezahájení kampaně či zahájení nekampaně. O standardní publicistický rozhovor totiž v pořadu TV Barrandov "Týden s prezidentem", spolumoderovaném manželkou prezidentského kancléře Alexandrou Mynářovou, opravdu nešlo.

Nemusíme být tak tvrdí jako šéfredaktor Respektu Erik Tabery, který na Facebooku napsal, že Zemanův pořad nemá s novinařinou nic společného a že rozhovor v podstatě vedli dva Zemanovi asistenti. (Vedle Mynářové ještě Petr Kolář, zástupce šéfredaktora časopisu Týden). Formálně vzato byly příslušné přiměřeně aktuální otázky Zemanovi položeny. Nebyly sice konfrontační, ale ani nijak zvlášť servilní. Zeman neuhýbal, lehce se komíhaje plynně odpovídal. Potud snesitelné.

Jenže problém není ani tak ve vedení rozhovoru, jako v samotném formátu pořadu. Prezident, který se nechce účastnit debat s protikandidáty, dostal před volbami exkluzivní příležitost pravidelně vyjevit své názory veřejnosti, bez toho, že by mu hrozila zásadní konfrontace. Pokud televize Barrandov nedá podobnou příležitost ostatním kandidátům (nedá), těžko to hodnotit jinak než jako nadržování Miloši Zemanovi.

Poněkud to připomíná devadesátá léta, kdy byla nestrannost ještě jaksi v plenkách a kdy Český rozhlas vysílal každý týden rozhovor s premiérem Václavem Klausem, který se bez nějaké zvláštní oponentury dělil s veřejností o svou radost z úspěšného budování rozvinutého kapitalismu. Opozice (tehdy byl její součástí Miloš Zeman) oprávněně říkala, že je to úlet. Byl. Dnes Zeman z podobného úletu zvesela těží.

Pravda, TV Barrandov z mediální společnosti Empresa Media Jaromíra Soukupa je na rozdíl od Českého rozhlasu soukromá firma a samozřejmě si může dělat, co chce. Ale v termínech vyváženosti a nestrannosti se její počínání opravdu popsat nedá.

Celé to dokresluje skutečnost, že součástí pořadu "Týden s prezidentem" jsou dotazy diváků (zhruba v poměru tři laskavé na jeden ne zcela příjemný). Formát tak poněkud připomíná pořad Přímá linka, ve kterém ruský prezident Putin pravidelně odpovídá za asistence dvou moderátorů na dotazy občanů a moudře řeší jejich problémy. Přitom si samozřejmě řekne, co chce, o čem chce – což zajisté ve svém pořadu zvládne vrchovatě i Miloš Zeman.

Putin se o znovuzvolení bát nemusí, takže jeho pořad se vysílá jednou ročně. Miloš Zeman to tak jasné nemá, takže za ním nyní bude jezdit štáb TV Barrandov pravidelně.

Zkrátka: Zahájení Zemanovy nekampaně proběhlo na TV Barrandov v přátelském a konstruktivním duchu. A v podobném ovzduší plném vzájemného porozumění bude nekampaň na obrazovce probíhat každý týden až do prezidentských voleb.

Zeman: Zařadit "daňové podvody" Babiše na jednání Sněmovny byla drzost, poslanci jen žvaní
Zeman_Zaradit_danove_podvody_Babise_na_jednani_Snemovny_byla_drzost_poslanci_jen_zvani.jpg