Bratři Sedláčkové se od sebe v lecčems liší. Sedmatřicetiletý programátor Jakub absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy, a než rozjel vlastní podnikání, pracoval jako ředitel softwarového vývoje v česko-americké firmě na analýzu velkých dat GoodData. O dva roky mladší Ondřej vystudoval Vysokou školu ekonomickou a vždy jej bavilo mluvit, být v kontaktu s lidmi. Ve společnosti Newton Technologies mimo jiné prodával software na přepis a rozpoznávání lidského hlasu, také vedl tým lektorů v neziskovce Polovina nebe.

Nápad na společné podnikání přišel od staršího Jakuba. Ještě v GoodData mu došlo, že ačkoli je internet symbolem rychlosti a interaktivity, není snadné získat od klientů rychlou zpětnou vazbu, jak jsou spokojení. Návratnost e-mailů je bídná, dlouhé dotazníky většinou uživatele jen rozčílí.

Proto Jakub "napsal" jednoduchou aplikaci, která se vložila do zdrojového kódu stránky a uživateli služeb GoodData zobrazila prostý, ale důležitý dotaz − zda by je doporučil svému kamarádovi. Odezva byla nečekaně efektivní, zareagovala zhruba třetina klientů.

V roce 2015 se Sedláček rozhodl z GoodData odejít. Aby mohl spustit vlastní start-up, obrátil se na svého výmluvnějšího bratra, zda by do toho nešel s ním. Ten souhlasil a teď jsou už druhým rokem spolumajiteli firmy SatisMeter.

"Momentálně nás ve světě používá přes 90 firem. Jsou mezi nimi IBM, švédský e-shop s potravinami Mat.se nebo on-line univerzita Udacity," vyjmenovává Ondřej Sedláček, který působí jako šéf firmy. Stovku klientů své služby rozděluje na dvě základní skupiny − jednak e-shopy všeho druhu, jednak různé webové nástroje.

Na konci loňského roku společnost SatisMeter pronikla za hranice i jinak − zúčastnila se finále soutěže ambiciózních mladých firem, kterou pořádal varšavský Google Campus. Aby se dostali mezi desítku nejlepších, museli porazit tři stovky dalších start-upů z celé střední a východní Evropy. Sice nevyhráli, ale strávili týden v polské metropoli, kde se jim od rána do večera věnovali jak odborníci z největší internetové firmy světa, tak mentoři a investoři.

"Bylo to hodně intenzivní, lidé, s nimiž tam mluvíte, jsou absolutní špička ve svém oboru," říká Sedláček. Nebyla to pro ně ale první zkušenost ze startupových akcelerátorů, předtím už prošli pražským StartupYardem a byli na pohovoru v kalifornské legendě Y Combinator − byť zůstalo jen u toho pohovoru a k investici nedošlo.

SatisMeter vyrazil do Varšavy v době, kdy si tamní areál Googlu připomínal první narozeniny. Při jeho otevření na konci roku 2015 tam Češi také měli svého zástupce − na úvodní klání start-upů pojmenované Google Exchange vyrazili tvůrci stránky Filmtoro.com, která funguje jako rozcestník pro legální sledování filmů na internetu.

Místo vodky kódy

Google Campus stojí ve varšavské části Stara Praga, která trochu připomíná pražský Karlín. Také byla dlouho opomíjena, roky se jí vyhýbal stavební ruch, navíc leží symbolicky na opačném břehu Visly než historické i moderní centrum polské metropole.

"Právě proto jsme se rozhodli jít sem," popisuje Piotr Zalewski, který se na organizaci startupových soutěží podílí a funguje též jako tiskový mluvčí kampusu. "Stejně jako chceme pomáhat malým firmám vzkvétat, měla by se postupně probouzet i tato část města," dodává.

Google Campus se nachází na hodně příznačném místě, v bývalé továrně na vodku Koneser. Všude kolem je čilý stavební ruch, komplex se brzy výrazně promění a s ním i googlovské zázemí − kampus se přestěhuje do větší budovy, aby ve svém inkubátoru mohl nabídnout místo více začínajícím firmám. Jejich výběr, mentoring i pronájem kancelářské plochy, respektive stolů s připojením k webu, pro něj až dosud zajišťovala společnost TechHub, která podobné projekty provozuje v několika dalších městech, například v Londýně nebo v Rize.

S tím, jak nabobtná varšavské zázemí, by se mělo změnit i fungování kampusu. "Chtěli bychom se víc zapojovat do fungování inkubátoru, být aktivnější," naznačuje Zalewski, že Google by se nově rád přímo podílel na výběru a vedení alespoň některých firem, které projdou sítem a budou moci využívat prostory Google Campusu. Dosud to je plně v režii TechHubu, internetový vyhledávač v domě pořádá hlavně semináře a na přednášky zve podnikatele.

Plánem je také uspořádat akci, která by se mohla stát hodně sledovanou událostí startupové scény ve střední Evropě. Podle Piotra Zalewského se vymýšlí několikadenní festival, kam by dorazily na jedné straně ty nejzajímavější technologické firmy od Varšavy po Atény, na straně druhé zástupci předních investičních fondů ze Silicon Valley typu Sequoia Capital nebo Andreessen Horowitz.

S ohledem na finanční zázemí koncernu z Mountain View i šíři jeho kontaktů ve světě byznysu to není nereálné.

Obr chce pomoct

Varšavský kampus byl na sklonku roku 2015 prvním ve středu Evropy, do té doby Google své školky pro start-upy otevřel v Londýně, Madridu, Sao Paulu, Tel Avivu a v korejském Soulu. O svou středoevropskou výlučnost ovšem Poláci brzy přijdou, další Google Campus se otevírá v Berlíně, který se čím dál víc stává centrem pro technologické nadšence z celé Evropy.

"Google také začínal jako garážová firma. Tohle je cesta, jak naši zakladatelé chtějí pomoct jiným mladým podnikatelům," cituje naučenou odpověď Piotr Zalewski. Vzápětí ale celkem upřímně dodává: "Když budou tyhle malé firmy růst, pomůže to i Googlu. Je to vzájemné."

Za ten rok a něco, po nějž varšavský kampus funguje, se v něm zaregistrovalo na devět tisíc členů, kteří chodí na semináře nebo prostě jen zdarma využívají rychlého internetu. Nejvíc je tu samozřejmě Poláků, následují Ukrajinci a pak celkem překvapivě Američané. Čechů zase tolik není, ostatně Česko nabízí několik podobných míst, kde se mohou startupisté scházet a případně tam i získat investory, namátkou již zmíněný StartupYard, brněnské Jihomoravské inovační centrum nebo smíchovský prostor Node5.

Právě v něm sídlí i SatisMeter. "Zvažujeme ale, že bychom se ucházeli o místo v projektu Googlu Launchpad Accelerator, láká nás to," usmívá se Ondřej Sedláček nad svým notebookem. Pokud by v čerstvě otevřeném programu uspěli, na půl roku by zavítali do Varšavy.