Koruna oslabila. Na monitorech traderů se před čtvrtou hodinou odpolední ukázala číslice 27 značící, že česká měna se vrátila tam, kde ji posledního tři a půl roku držely intervence České národní banky. Tentokrát ji tam dostaly tržní síly.

Tržní síly? Jistě, ale je to trochu složitější. Pravdou je, že koruna poslední dny oslabuje i bez toho, že by ji nyní aktivně srážela centrální banka. Ovšem ani nemusí. Stačí k tomu stamiliardy korun, vlastně více než bilion, které ČNB "natiskla" v posledních letech, aby českou měnu u kýžené sedmadvacítky udržela. Tyto peníze jsou ze značné části v rukou spekulantů, z nichž někteří už na zhodnocení čekat nechtějí. Nebo nemohou.

Balík horkých peněz je tak obrovský, že nic jiného nehraje roli. Výklady analytiků pokoušející se argumentovat tu posílením eura vůči dolaru (to má být pro korunu nepříznivé), jindy nervozitou z francouzských voleb, jejichž výsledek může euro naopak ohrozit (což by - hleďme! - pro korunu bylo také špatné) berme s rezervou. Na světové scéně se nic dramatického neděje. A doma už vůbec ne. Jediný dnes zveřejněný relevantní ukazatel, růst cen výrobců, spíš mluví o blížící se potřebě utáhnout v dohledné době měnovou politiku, což by koruně pomohlo naopak k posílení. Odchylky od "tržního konsenzu" můžeme bez obav pominout.

Hnací síly jsou totiž jinde. Koruna sice za první dny od konce intervencí posílila o několik desetníků, ale pak se růst zastavil a začal pomalý ústup. Nastalo pověstné vybírání zisků.

Denní výkyvy se až do dneška měřily v nízkých jednotkách haléřů (průměr změny byl kolem 0,03 koruny), takže kurz byl vlastně stabilnější, než v dobách před intervencemi. Dosažení symbolické sedmadvacítky na tom nic nemění. Jen nyní bude méně spekulantů ochotných jít se svými korunami na trh, neboť by to znamenalo jistou ztrátu, s přičtením dalších nákladů (například na koupi předražených dluhopisů) i poměrně citelnou.

Z hlediska ekonomiky nebo běžných lidí, kteří potřebují eura na dovolenou, se neděje nic dramatického. Ono drama se totiž skrytě odehrálo už v lednových až březnových týdnech, kdy do Česka plynula i miliarda eur denně. Nyní jen vidíme následky, s nimiž se nedá nic dělat, protože ČNB se svými obřími devizovými rezervami do hry vstoupit nechce.

Nervozitu tak nechme velkým investorům, kteří mají v banku miliardy, nebo nezkušeným dobrodruhům, kteří spekulují s vypůjčenými penězi na stonásobnou či větší páku. Takové naivky mohou i současné relativně drobné výkyvy donutit uzavřít pozice a jít domů plačky. Nucený výprodej by korunu dál srážel, ale to je jen vedlejší motiv.

Celkový obrázek se nemění. Koruna je - slovy ČNB - překoupená. Stejně, jako byla před pár týdny. Tento vliv vzhledem k velikosti Česka nemůže tak rychle zmizet. Ale stále platí, že bráno podle ekonomické výkonnosti, obnovenému dohánění eurozóny a perspektivní potřebě zvýšit úrokové sazby je koruna podhodnocená. Jen prostě chvíli potrvá, než se stamiliardy korun "natištěných" při oslabování koruny naředí. Takže zachovejme klid a dejme koruně čas.