Odmítnout na post ministra financí dosavadní náměstkyni Alenu Schillerovou dává smysl. Náměstkyně je bezpochyby odbornicí, která rozumí daním, stejně tak ale nelze pochybovat o její loajalitě vůči Andreji Babišovi. A to je přesně věc, kterou by nejen premiér Bohuslav Sobotka u nového šéfa resortu financí rád postrádal. Což bude ovšem dost obtížné, protože loajalita k předsedovi je pilířem celého hnutí ANO, jež kandidáty na tento post nominuje.

Z chování premiéra Sobotky se pak dá jednoduše vyvodit, že by se rád zbavil nejen Andreje Babiše, ale také by zmenšil koalici o ANO. Odmítnutí dalšího kandidáta, ministra životního prostředí Richarda Brabce, kvůli předchozímu působení v Agrofertu totiž logiku nemá.

Zejména s poznámkou, že je Brabec nepřípustný coby šéf financí, ale ne jako místopředseda vlády.

Nutno připomenout, že Brabec vede resort, který s konglomerátem Agrofertu přijde do styku často − ať už kvůli rozdělování miliardových dotací nebo při udělování (a následném snižování) pokut. U životního prostředí a na postu místopředsedy vlády ale vazba ministr/Agrofert premiérovi viditelně nevadí.

Sobotka tímto přístupem nahrál Babišovi, který jej obvinil, že celá vládní krize vznikla jen proto, že chce ČSSD dostat svého člověka na ministerstvo financí. Předvolební rozpočtové dárky by se potom sociální demokracii prosazovaly líp a bonusem by mohly být informace o podnikání Andreje Babiše.

Pokud by s novým potenciálním ministrem ze sociální demokracie nádavkem padl i současný šéf finanční správy Martin Janeček, dalo by se to z pozice Sobotky chápat jako dárek navíc.

Tato konstrukce je jednoduchá, čitelná a jak se ukazuje i lehce využitelná lidmi kolem Andreje Babiše. Premiér Sobotka ale zatím dokázal v průběhu vládní krize uhrát postavu státníka, kterého nerozhodí ani odpor prezidenta Miloše Zemana, ani ne vždy konzistentní výstupy Andreje Babiše. Vabank, který od Sobotky nikdy nikdo nečekal, mu získal sympatie i té části veřejnosti, kterou sociální demokracie dávno ztratila.

Tato sympatie je ovšem velice křehká a nestálá.

Pokud bude Sobotka setrvale, pod různými záminkami, odmítat všechny návrhy na nového ministra financí, nahraje nejen svým politickým odpůrcům, ale ukáže veřejnosti, že mu ve skutečnosti o nic jiného než o židli ministerstva financí a konec hnutí ANO v koalici doopravdy nešlo.