Bohuslav Sobotka oznámil, že Miloš Zeman definitivně přišel o podporu ČSSD v prezidentských volbách. Dalo se to očekávat, protože bylo dost dobře nepředstavitelné, že by sociální demokraté dál podporovali někoho, kdo veřejně ostouzí předsedu strany a ve vládní krizi evidentně hraje na straně Andreje Babiše. Otázkou ovšem je, zda takové oznámení má vůbec nějakou reálnou váhu, či je to pouhá symbolická deklarace.

Pro pouhou symboliku hovoří zkušenost z roku 2013, kdy se ukázalo, že stranická podpora nemá v prezidentských volbách klíčový význam. Ověřili si to Jiří Dienstbier, který kandidoval s podporou ČSSD a skončil až na čtvrtém místě se ziskem 16 procent hlasů, a v extrémní podobě Přemysl Sobotka z ODS, který získal směšných dvě a půl procenta. Voliči jdou v přímé volbě spíš za jménem než za stranickou značkou. Z tohoto pohledu může být Miloš Zeman, který dokáže se svými voliči komunikovat přímo, relativně v klidu.

Deklarovaný odklon ČSSD od Miloše Zemana ale může přece jen prezidentské volby ovlivnit. Pokud ČSSD nakonec postaví vlastního kandidáta a bude to silné jméno, může to být vážný soupeř Jiřího Drahoše a Michala Horáčka v boji o postup do druhého kola. Bude zajímavé sledovat, zda se najde někdo, koho truchlivý osud Jiřího Dienstbiera z doby před pěti lety neodradí a bude ochoten do souboje jít. Existuje-li někdo takový, měl by se ozvat rychle − v listopadu, na kdy nyní ČSSD plánuje vnitrostranické referendum, by mohlo být pozdě.

Pokud se ovšem v současné vládní krizi rozhoduje i o výsledku prezidentských voleb, neděje se to primárně skrze úradek stranického sekretariátu ČSSD. Větší vliv bude mít to, jak vystupování Miloše Zemana vyhodnotí veřejnost. Zdá se přitom, že současný prezident poněkud ztrácí smysl pro míru: výstup na Hradě, kdy Bohuslavu Sobotkovi tykal a popoháněl ho hůlkou, mohl být pro leckoho, kdo dosud chtěl Miloše Zemana volit, odpuzující. Tvrdé jádro Zemanových voličů není tak početné, aby si mohl dovolit úplně všechno. Na druhou stranu Zeman je mistr politické hry, což dokázal tím, že své přešlapy překryl milostí pro Jiřího Kajínka − jak se ukázalo, potěšil tím 54 procent voličů. Pořád nejspíš platí, že Zeman si může volby prohrát pouze sám.

Oznámení, že ČSSD nebude podporovat Miloše Zemana, má tak ze všeho nejvíc symbolický význam: je to povinná deklarace, která má dát veřejnosti najevo, že Bohuslav Sobotka sebou už nechce nechat orat. Což venkoncem vlastně není tak málo.