Návrh rozpočtu, jak ho připravil bývalý ministr financí Andrej Babiš (ANO), je podle koaličních sociálních demokratů šitý horkou jehlou. Podle ministrů za ČSSD chybí miliardy mimo jiné na spolufinancování fondů EU nebo na investice. Na tiskové konferenci to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Více peněz požadují ministryně školství Kateřina Valachová, práce a sociálních věcí Michaela Marksová, ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík i ministr vnitra Milan Chovanec.

"Řádově se jedná o několik desítek miliard korun napříč všemi resorty," řekl Sobotka. S návrhem rozpočtu mají podle něj problém i šéfové resortů, které spadají pod koaliční partnery.

"Pro nás to nebude debata nejen o objemu peněz, ale i o struktuře rozpočtu," uvedl Sobotka.

V případě ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) chybí podle ministryně Marksové 6,2 miliardy korun. Peníze potřebuje na zvýšení platů v sociálních službách, investice do výstavby a rekonstrukce domů pro seniory nebo zdravotně postižené i na navýšení příspěvků na péči.

V návrhu rozpočtu ministerstva zdravotnictví pak podle vyjádření Ludvíka chybí čtyři miliardy korun, především na investice a spolufinancování projektů z EU fondů. Valachové chybí peníze na reformu školství i na přislíbené zvyšování platů učitelů a ministerstvu vnitra peníze na boj s terorismem.

Více peněz chce i ministerstvo zahraničí. Ministr Lubomír Zaorálek řekl, že ho překvapilo, když ministerstvo financí nereagovalo na požadavky diplomacie, které vychází ze zájmů České republiky. Černínský palác chce peníze zejména na kybernetickou bezpečnost nebo ekonomickou diplomacii.

Zaorálek dodal, že rozpočtové požadavky ministerstva vycházejí ve velké míře z mezinárodních závazků Česka.

"Měli jsme vážné požadavky oproti poslednímu roku v oblasti posílení kybernetické bezpečnosti a ekonomické diplomacie, ty věci byly dost naléhavé, dokonce jsme o tom i jednali, jak na vládě, tak s ministerstvem financí. Docela mě překvapuje, že ty požadavky tam zohledněny nejsou," řekl Zaorálek. "Příliš spokojený nejsem, jsem spíše překvapený, protože my jsme ministerstvu financí předkládali žádost na 8,6 miliardy," dodal.

Zaorálek řekl, že o posílení rozpočtu na zahraniční politiku bude přesvědčovat kolegy z vlády i ministra financí. "Budu muset jednat, informovat vládu o tom, co to pro nás znamená," řekl. "Jsem přesvědčen, že jsme schopni si uhájit to, co jsme požadovali, a že to je jenom první vykopnutí, protože v opačném případě by to znamenalo docela složitou situaci pro ministerstvo zahraničí," podotkl.

Šéf české diplomacie zdůraznil, že rozpočet jeho úřadu vychází ve velké míře ze smluvních závazků Česka. Kromě ztráty důvěry partnerů by podle něj nedodržení mezinárodních smluv znamenalo také porušení ústavy. "Česká republika podle ústavy dodržuje své mezinárodní závazky. My si moc nemůžeme dovolit říct, že na to nemáme peníze, to by znamenalo porušení ústavy," poznamenal.

"Jsme jako sociální demokraté připraveni na velmi podrobnou debatu. Chceme, aby byla shoda nad rozpočtem a dodržen schodek. Nyní je potřeba, aby MF jednalo s jednotlivými ministerstvy," uvedl Sobotka.

Nespokojení jsou i ministři za ANO

Členové vlády za Babišovo hnutí ANO vyjádřili svoji nespokojenost s rozpočtem ještě před ČSSD. Zatímco sociální demokraté jen dostali "málo přidáno", ministerstvům pro místní rozvoj (MMR), dopravy a životního prostředí peníze výrazně poklesly.

Například u MMR první návrh rozpočtu počítá s meziročním poklesem o 11,3 miliardy korun na 4,7 miliardy.

"Ministerstvo pro místní rozvoj reaguje na požadavky zejména starostů menších obcí, kteří jinak nemají šanci náročnější projekty realizovat," uvedla ministryně Karla Šlechtová.

Obdobně dopadl resort pod vedením Dana Ťoka. Tomu poklesly plánované výdaje o téměř třicet procent, z 22 miliard na necelých 16. "Jde zatím pouze o první návrh rozpočtu, o kterém určitě ještě povedeme debatu. Řada velkých dálničních staveb, které byly roky odkládané, je blízko zahájení. Věřím tedy, že tyto projekty budou mít podporu a rozpočet s nimi bude počítat," uvedl Ťok.

Deficit odsouhlasila koalice

Podle pondělního vyjádření Babiše rozpočet na příští rok počítá s růstem důchodů, platů, sociálních i nemocenských dávek nebo růstem rozpočtu ministerstva obrany. Navržený schodek rozpočtu 50 miliard korun vychází z dohody koalice. Celkové výdaje rozpočtu by tak příští rok měly včetně peněz z EU a dalších finančních mechanismů stoupnout o 32,7 miliardy na 1,342 bilionu korun. Příjmy by měly vzrůst o 42,7 miliardy na 1,292 miliardy korun. Státní rozpočet zřejmě dozná ještě změn, v předchozích letech tomu tak vždy bylo.

Návrh počítá meziročně s růstem výdajů u většiny ministerstev a dalších státních úřadů. Největší růst, o 32,6 miliardy korun, je u ministerstva práce a sociálních věcí, následuje ministerstvo školství s růstem o 11,7 miliardy korun. Naopak největší pokles v absolutní částce je u ministerstva dopravy, a to o 12 miliard korun.

Vláda musí podle zákonných pravidel návrh státního rozpočtu schválit a odeslat do sněmovny do konce září. Zpravidla o rozpočtu začíná jednat během června, do konce května by totiž MF mělo zpracovat návrh příjmů a výdajů jednotlivých kapitol. Během léta pak ministři jednají s ministrem financí o rozpočtech svých resortů a do konce srpna musí MF návrh poslat vládě.