Zhruba 1800 demonstrantů po celém Rusku v pondělí skončilo na policejních stanicích. Naprostá většina z nich v Moskvě a Petrohradu, protestovalo se však i v regionech. A občas i ve městech považovaných za "spálenou" zemi, jako je třeba sibiřský Barnaul. Co je ovšem důležitější − vláda opět musela reagovat na kroky svolavatele mítinků Alexeje Navalného. Politika, který podle zákona nesmí v příštím roce kandidovat na prezidenta a který paradoxně jako jediný vede skutečnou předvolební kampaň.

"Nejbližší měsíc budu hodně číst, hrát domino a spát. A vy pracujte, bojujte s korupcí a vůbec buďte molodci. Tak zase za měsíc," říká Navalnyj na videu, které natočil v pondělí v síni moskevského soudu, kde byl podle očekávání odsouzen k měsíci vězení.

Trest dostal za organizaci nepovolené demonstrace. Ta přitom původně povolená byla na moskevské Sacharovově třídě. Jenže moskevské úřady zatlačily na firmy zajišťující zvukotechniku a sdělily jim, že pokud budou pracovat s Navalným, tak už nikdy nedostanou zakázku od radnice. "Dovedu si představit, že to Navalnyj použil jen jako záminku, ale zase to zafungovalo, úřady pořád šlapou na stejné hrábě," napsal na Facebooku prokremelský sloupkař Anton Krylov.

Alexej Navalnyj totiž den před demonstrací prohlásil, že když není "zvuk", tak se zkrátka půjde na centrální Tverskou ulici u Kremlu. Zrovna tam probíhaly oficiální oslavy Dne Ruska. Byly tam připravené výjevy z dějin země od středověkých bohatýrů po vojáky z druhé světové války. Výsledek všichni viděli na stovkách videí. Nejpovedenější bylo to, na němž jeden ze starších Navalného příznivců s plnovousem vylezl na barikádu z pytlů s pískem a dolů ho dostával člověk v uniformě stalinské tajné služby NKVD. Jistě, nejspíš se snažil bránit svou barikádu, ale symbolika byla nepřehlédnutelná.

Nejbližší měsíc budou Navalného spolupracovníci pokračovat v otevírání předvolebních štábů po celé zemi. Právě tyto kanceláře podle všeho mohou za aktivitu v regionech, kde opozičně naladění obyvatelé najednou zjistili, že jich je vlastně docela hodně. Absurdní přitom je, že coby odsouzený k podmíněnému trestu za údajnou zpronevěru Alexej Navalnyj ani kandidovat nemůže. Jenže ani jemu, ani jeho příznivcům to, zdá se, nevadí. Šéf jeho volebního štábu před více než rokem říkal, že jejich cílem je udělat z Navalného muže číslo dvě na ruské politické scéně. Aby už nezaznívala otázka: "Kdo, když ne Putin?"

A zatím se to daří. Úřady na Navalného posílají aktivisty prokremelských hnutí, tlačí na majitele kanceláří, aby mu nepronajímali prostory, studenty školí, proč je Navalnyj nebezpečný. Popularitu opozičního předáka to však nesnižuje.