Současný šéf ČNB Jiří Rusnok není žádný extremista. Určitě netouží po ničem víc než po klidných časech, kdy bude moct měnovou politiku jemně ladit nepatrnými změnami úrokových sazeb, a po tom, aby k hrubým nouzovým nástrojům typu intervence nikdy nemusel sáhnout. Doba, tedy silně rostoucí ekonomika, mu v tomto ohledu přeje. Jenže z eurozóny stále vane protivítr, který i s ČNB docela cloumá. 

Malým krůčkem k normálu bylo premiérové zvýšení základní úrokové sazby, pro které guvernér Rusnok i dalších jeho pět kolegů z bankovní rady ve čtvrtek zvedlo ruku. Na první pohled jde o přelomovou událost. Naposledy Česku centrální banka zvyšovala úroky v únoru 2008 a od té doby mířily jen dolů nebo dlouhé roky stagnovaly. Takže mnozí třicátníci a třicátnice, kteří už zdaleka nejsou na juniorních pozicích a na finančních trzích mají na starosti velké sumy, vlastně nikdy na vlastní kůži nezažili, co to znamená, když peníze zdražují. Nyní to v omezené míře přichází.

Zádrhel ukazující, jak je ČNB závislá na okolí, je v tom, že čtvrteční zvýšení o pouhé dvě desetinky procentního bodu bude nejspíš na delší dobu poslední. Tedy v prognóze najdeme náznaky toho, že je ještě jedno zvýšení sazeb v dohledné době možné, a podobně lze interpretovat i jednomyslnost bankovní rady (umožněnou zřejmě i nepřítomností viceguvernéra Hampla), ale experti měnové sekce, podle které se v ČNB téměř vše točí, spíše ukazují až na druhou polovinu příštího roku.

A podobně mluví sám Rusnok. "Návrat úrokových sazeb k dlouhodobě neutrální úrovni bude zhruba do poloviny příštího roku výrazně brzděn pokračujícím kvantitativním uvolňováním Evropské centrální banky", řekl na tiskové konferenci guvernér a tato suchá věta hned koruně vnutila nový směr. Dolů. Během chvilky česká měna ztratila zisky, díky kterým se na hranici 26 korun za euro dívala zespoda. Trh si spočítal, že úrokové hody na koruně nebudou zas tak vydatné.

Ne že by další zdražení peněz (a tedy i zatraktivnění úspor) ekonomika nepotřebovala. I Rusnok při rekapitulaci kondice české ekonomiky, snad vůbec poprvé, mluvil o stále zřetelnějším nedostatku pracovních sil. Zmínil i setrvale vysokou jádrovou inflaci i další jevy ukazující, že velmi uvolněná měnová politika už ekonomice nepomáhá. Je prostě přehřátá, i když se tomu slovu experti ČNB vyhýbají jako čert kříži.

Jenže za humny máme eurozónu a tam jsou úroky pod nulou. Ve Frankfurtu navíc "tisknou" (pomocí kvantitativního uvolňování) desítky miliard eur měsíčně. Levné peníze drží nad vodou slabší země eurozóny a ty silnější i díky nim solidně rostou, ovšem hlad po výnosech může část eur přivést i do Česka.

To se samozřejmě dělo v extrémně velkém měřítku i během intervencí, které spekulantům garantovaly prakticky jistý zisk, protože eura za pevný kurz skupovala ČNB. Nyní už je to na trhu, což by bankéře z Příkopů nemuselo vzrušovat. A opravdu, ČNB naznačuje, že výkyvy koruny jí už těžkou hlavu nedělají. Čas od času sice zmíní "překoupenost" koruny a s tím spojené riziko, že může oslabit, kdyby se spekulanti rozhodli vybrat zisky a odejít. Ale o opačném směru už nemluví. Že by se chystala případné prudké posílení brzdit dalšími prodeji korun, jak hlásala v době, kdy se intervence chýlily k závěru, to už nehrozí. Silnější koruna je nyní naopak užitečná zbraň ke krocení inflace a toto vnímání potvrzuje řada vyjádření centrálních bankéřů. Případný prudký výkyv k 25 korunám za euro je nyní nepravděpodobný, a kdyby náhodou přišel, utlumí ho sami spekulanti.

Ovšem proti evropské vlně ČNB jít nechce. I to ukazuje, že měnová suverenita, o které zastánci samostatné měny básní jako o nejvyšší hodnotě, má své meze. A ty jsou nyní docela nízko.