V kanadské provincii Ontario se rozjíždí dosud největší experiment zaměřený na otestování takzvaného základního příjmu, tedy pravidelné dávky, na niž má nárok každý bez ohledu na věk, výši příjmů nebo ochotu pracovat. Základní příjem by měl ve své nejčistší podobě nahradit veškeré sociální příjmy, a pomoci tak mimo jiné snížit byrokracii.

Odpovědi osobností na otázku

Kdyby lidé neřešili peníze za práci, mohlo by to vést zatím k netušenému rozvoji kreativity. Mnozí se bojí pustit se do něčeho finančně nejistého, takhle by ten základní strach byl odstraněn. Myslím, že by to mohl být velký přínos pro společnost.
Zbyněk Vlk Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Zvýšilo by to koupěschopnost obyvatel a tím i produkci. Obávám se však, že náhlá přítomnost peněz nekrytých výkonem, by vedlo k prudkému růstu cen a k nezvládnutelné inflaci.
Ivan Štampach Ivan Štampach
religionista
Měli bychom jej testovat, aby se diskuse nevedla nad dojmy. A také je nutné, aby se ten koncept vysvětloval hlouběji, nikoli jen jako "rozdávání peněz za nic", aby lidé chápali, co by měl vlastně řešit za problémy.
Michal Berg Michal Berg
internetový podnikatel
Myšlenka je to racionální zejména proto, že by mohla zahájit vážnou debatu o iracionalitě existujícího sociálního a zdravotního systému.
Dušan Tříska Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Základní příjem v "relevantní výši" ekonomicky prostě nevychází, i když behavorálně to je zajímavý "experiment" (musel by běžet ale dlouho). Podobná koncept (leč nižší suma)mi ale dává smysl pro zjednodušení a zefektivnění sociálního systému.
Luděk Niedermayer Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Je to jeden z dílčích pokusů, jak se připravit na budoucnost. S robotizací je před námi diskuse o daňovém systému - co bude daněno a z čeho budou placeny veřejné služby, když vyrábět budou stroje? Z čeho budou živi lidé pobírající dávky od státu?
Rut Bízková Rut Bízková
ředitelka Středočeského inovačního centra
Základní příjem je třeba testovat. Jeho udržitelnost však závisí především na kapacitě inovací snížit náklady na kvalitní životní úroveň (bydlení, doprava, zdravotnictví, školství).
Zdeněk Kudrna Zdeněk Kudrna
ekonom, Univerzita Salzburg
Jako experiment, na který stát má finance, je to nesporně užitečné. Co z toho vyjde, je druhá věc, ale od toho je to pokud.
Radkin Honzák Radkin Honzák
psychiatr
Dnešní sociální systém je navržen tak, aby snižoval rozdíly, které ve společnosti přirozeně vznikají. Jeho plošné nahrazení jednou dávkou mi proto nepřijde rozumné, protože právě o tuto základní funkci bychom přišli. Ale všechno je otázka parametrů.
Michal Horáček Michal Horáček
producent a textař
Principiálně ano. Asi je to levnější i pro stát. Je to krok k důstojnosti. Však rozvoj technologií a příjmy pro špičky jsou vždy na úkor těch nejslabších. ALE: Bojím se neosobních systémů a zneužití, děsí mne pokrokářský slovník a sliby rájů na zemi.
Daniel Kvasnička Daniel Kvasnička
farář
Těžko říct. Neumím si představit, že by nějaký systém byl dokonalý, spravedlivý a nezneužitelný. Zkusila bych v malém měřítku.
Lenka Lindaurová Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Teorie i první reálné pokusy naznačují, že to smysl dává. Bylo by dobré to zkusit i někde v ČR, podmínkou by muselo být, aby si nepohoršili ti sociálně nejslabší. Sám jsem zvědav na reakce a na úspory, které by to v administraci systému přineslo.
Tomáš Prouza Tomáš Prouza
bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti a koordinátor digitální agendy ČR
Z řady hledisek je dnes základní zaručený příjem výhodný a správný. Problém je v tom, že znamená příliš velkou změnu ve způsobu, jakým tradičně nahlížíme na svět. Proto je důležité získat poznatky z takových pokusů, jaké teď dělá Finsko nebo Ontario.
Edvard Outrata Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Nejsem odborník, takže nemám silný názor. Zpočátku jsem byl skeptický, ale argumenty pro základní příjem znějí rozumně - za předpokladu, že na něj nedoplatí sociálně nejslabší lidé, kteří potřebují podporu v nadstandardní výši.
Josef Bouška Josef Bouška
manažer
Naše ekonomika k tomu nejdřív musí dorůst. Pokud bychom chtěli dát rovný příjem všem (pracujícím, důchodcům, dětem), tak při nenavýšení výdajů na sociální péči by bylo možno každému občanovi dávat pouze 55tis Kč ročně, tedy necelých 5tis Kč měsíčně.
Jakub Horák Jakub Horák
producent
Se základním příjmem rozhodně nesouhlasím, i když je teď populární, zkouší se i v mém oblíbeném Finsku. Možná jsem trapně konzervativní, ale myslím, že peníze by se měly platit za práci. A sociální dávky by měli dostávat jen nemocní lidé.
Markéta Hejkalová Markéta Hejkalová
spisovatelka
Doporučuji, aby se to v některém okrese experimentálně vyzkoušelo. Média, veřejnost i vědce to bude bavit a svět se bude bavit s námi. Základní příjem kolem stovky na osobu je finančně realizovatelný, ale to asi není částka, o které idealisté sní.
Daniel Münich Daniel Münich
CERGE-EI
Mám rád nové věci, takže bych rád zkusil i toto. Navíc mi selským rozumem připadá, že by to mohlo fungovat hladčeji, než současný systém. Ale nejsem ekonom...
František Fuka František Fuka
publicista