Film / O těle a duši
Scénář a režie: Ildikó Enyedi
V kinech od 22. září

S nálepkou vítězného filmu z letošního festivalu Berlinale do českých kin nyní vstoupil nadžánrový snímek O těle a duši. Odehrává se v prostoru jatek na kraji Budapešti a zachycuje překvapivý zrod lidských citů mezi dvěma lidmi v kulisách smrti zvířat.

V první části snímku vedoucí a nová zaměstnankyně jatek zjistí, že sní totožný sen – že jsou laňkou a jelenem uprostřed zasněženého lesa. Tímto filmem se k režii po osmnácti letech vrátila Maďarka Ildikó Enyedi.

 

Film / Zahradnictví: Dezertér
Režie: Jan Hřebejk
V kinech od 28. září

Když Jan Hřebejk na jaře do kin uvedl první díl historické rodinné ságy Zahradnictví, setkal se spíš s negativními ohlasy: na serveru csfd.cz film od téměř tisíce uživatelů získal průměrné hodnocení 58 procent a například Hospodářské noviny psaly o "smutném lineárním příběhu" působícím "coby pekelně dlouhé torzo".

Třídílné Zahradnictví, jež dějově volně předchází populárním Pelíškům a které scenárista Petr Jarchovský napsal dle vzpomínek svých rodičů, je však za dlouhou dobu nejambicióznějším projektem čerstvě padesátiletého Hřebejka. Nyní do kin vstupuje druhý díl. Odehrává se na přelomu 40. a 50. let a hlavní roli majitele noblesního kadeřnického salonu v něm ztvárnil Jiří Macháček.

Největší změna oproti jedničce? Žánr: trilogie se má z intimního nostalgického melodramatu vyvinout v drama s komickými prvky až k závěrečné rodinné komedii.

 

Hudební film / Black Sabbath: The End of the End
28. září
Bio Oko, kina Aero, Světozor, Atlas, Premiere Cinemas Hostivař a další

Kdo vloni v pražské O2 areně nestihl rozlučkový koncert kapely Black Sabbath, bude mít ještě poslední šanci: ve čtvrtek 28. září několik tuzemských kin odvysílá filmový záznam posledních dvou koncertů, které Black Sabbath odehráli letos v únoru v britském Birminghamu. Po nich se sestava založená roku 1968 prý už navždy rozpadla.

Na pódiu, v zákulisních rozhovorech i archivních záznamech ve filmu účinkují zpěvák Ozzy Osbourne, kytarista Tony Iommi a basista Terence "Geezer" Butler. Při posledních koncertech možná Black Sabbath omezili pohyb na pódiu, nechybělo však Osbournovo typické cupitání ve stylu upíra Nosferatu ze starých němých filmů a především silná, nekompromisně se valící tvrdá hudba.

 

Film / Our Souls at Night
28. září
K vidění na Netflixu

Sotva měl zkraje září světovou premiéru na festivalu v Benátkách, už celovečerní film Our Souls at Night míří na monitory. Snímek s hvězdnými herci Robertem Redfordem a Jane Fondovou vyprodukovala internetová společnost Netflix, a tak se klasické kinodistribuci zcela vyhne.

Devětasedmdesátiletá Jane Fondová a jedenaosmdesátiletý Redford v Benátkách hovořili hlavně o erotických scénách, které před kamerami absolvovali. "Sex v pokročilém věku je lepší, protože jsme odvážnější, co ksakru můžeme ztratit?" ptala se otevřeně Fondová.

Snímek vypráví o ovdovělých sousedech, kteří se znají většinu života, avšak málokdy spolu mluví – dokud na sklonku života nenavážou intimní vztah a nezačnou si sdělovat svá tajemství.

 

Folk / František Nedvěd 70
24. září, 18 hodin
Velký sál Lucerny, Praha

O rok mladší bratr písničkáře Jana Nedvěda vstoupí mezi sedmdesátníky s hosty, jako jsou Wabi Daněk, Allan Mikušek, Vojta Nedvěd, Milan Plechatý či kapela Tie Break. Případná účast bratra Jana, s nímž před 20 lety přilákali na strahovský koncert kolem 60 tisíc lidí, dosud oznámena nebyla.

Dráha Františka Nedvěda je přitom s Janem, autorem mimořádných melodií, nerozlučně spojena. Mezi jejich nejsilnější období patří členství v kapele Spirituál kvintet v 70. a 80. letech, kdy jejich hlasy ve zvuku skupiny hrály zásadní roli.

 

Jazz / Sex Mob
26. září, 20 hodin
Jazz Dock, Praha

Koncerty populární newyorské čtveřice žoviálně zvané Sex Mob už se staly vyhledávanou tradicí pražského klubu Jazz Dock. Skupina vedená trumpetistou Stevenem Bernsteinem – dále v ní působí saxofonista Briggan Krauss, basista Tony Scherr a bubeník Kenny Wollesen – zde v posledních letech uvedla přepracované motivy z filmových bondovek, snímků Federica Felliniho, komediantsky zprzněný hit Macarena či na výzvu z publika naposledy improvizovaný "Seifert song".

Letos se vrací se svou osmou studiovou deskou Cultural Capital, vůbec první, kterou tvoří výhradně autorské kompozice.

 

Jazz / Muff
28. září, 22 hodin
Jazz Dock, Praha

Po tenkonohém pižďuchovi od televizních loutek Jů a Hele se jmenuje české elektronické kvinteto Muff, v němž působí klávesista Jakub Zitko a Jakub Vejnar z rockové kapely Anety Langerové, přední tuzemský saxofonista Marcel Bárta a vyhledávaný kytarista Jiří Šimek i populární bubeník Roman Vícha.

Kapela vznikla na přelomu tisíciletí na scéně okolo bývalého pražského Jazz klubu Železná, její nynější druhá éra je pevně spjatá se smíchovským Jazz Dockem. Tradicí se tu například staly skladby, do nichž Muff komicky zabudoval část projevu Václava Klause o jazzu nebo v nich nasamplovaný hlas estébáka podává hlášení z vystoupení Plastic People of the Universe.

 

Elektronická hudba / Monika Načeva
29. září
Klášter sv. Anežky České, Praha

Po celé léto pražský Anežský klášter oživují akce pořádané Národní galerií. Sezonu pomyslně završí křest nového alba zpěvačky a herečky Moniky Načevy nazvaného Průvan v hlavě. Obal namaloval výtvarník Josef Bolf, náplň tvoří zhudebněné básně Sylvy Fischerové. "Jsou pro mě rovnocenným pokračováním zhudebňování silných básní po dlouholeté spolupráci s Jáchymem Topolem. Cítím stejně silné propojení," řekla Načeva o albu, které zkraje měsíce začala prodávat na internetu a brzy jej vydá na LP.

Samply na desku připravil její dlouholetý spolupracovník DJ Five, tvůrcem beatů je slovenský rodák řečený Tentato. Oba Načevu doprovodí také na koncertu.

 

Klasická hudba / Završení Dvořákovy Prahy
Antonín Dvořák: Te Deum
Rudolfinum, 23. září, 20 hodin

Slavnostní kantátou Te Deum pro smíšený sbor, orchestr a dva sólové hlasy v Rudolfinu vyvrcholí jubilejní desátý ročník festivalu Dvořákova Praha. Pod vedením dirigenta Tomáše Netopila, jenž několikátým rokem působí v německém Essenu, vystoupí Vídeňští symfonikové s Pražským filharmonickým sborem, sopranistkou Simonou Šaturovou a barytonistou Adamem Plachetkou.

Dvořákova skladba čerpající z liturgického chvalozpěvu na oslavu boží měla premiéru v říjnu 1892 v newyorské Carnegie Hall, v Česku poprvé zazněla teprve o šest let později.

 

Soudobá hudba / Orchestr Berg
Partendo
Masarykova kolej, pondělí 25. září, 19.30 hodin

V prostoru Masarykovy koleje na Praze 6 se v pondělí uskuteční další vystoupení tuzemského Orchestru Berg, který uvádí moderní a soudobou hudbu na nečekaných místech. Tentokrát bude mít na programu světovou premiéru skladby Lekce Váchal od Jana Ryanta Dřízala narozeného roku 1986, vítěze nedávné skladatelské soutěže České filharmonie.

V Lekci Váchal se nechal inspirovat Švankmajerovým surrealistickým filmem Lekce Faust a knihou zvanou In memoriam Marie Váchalové, ve které se Josef Váchal vyrovnává se smrtí své ženy Marie. "Mým cílem bylo hudebními prostředky zachytit těkavou atmosféru přechodu duše do ‚jiné‘ (nad)reality v podobě magického rituálu," uvedl Dřízal. 

V české premiéře na koncertu zazní skladba Little Smile od devětapadesátiletého rakouského autora Wolfganga Mitterera, vystoupení pak završí kompozice Three Places in New England od klasika moderny amerického 20. století Charlese Ivese.

 

Divadlo / Marina Carrová: U Kočičí bažiny
Premiéry 22. a 23. září, nejbližší reprízy 2. a 3. října
Mahenovo divadlo, Brno

Hru dvaapadesátileté irské dramatičky Mariny Carrové zvanou U Kočičí bažiny si z předešlé dekády mohou pamatovat návštěvníci pražského Činoherního klubu, kde ji režíroval Martin Čičvák.

Syrové drama se odehrává na irském venkově a vypráví o svatebním dnu stiženém temnými znameními, pověrami a kletbami. Pro brněnské Národního divadlo teď novou inscenaci připravil režisér Martin Františák s herci Terezou Groszmannovou, Igorem Barešem či Helenou Čermákovou.

 

Divadlo / Robert Musil: Törless
Premiéry 22. a 24. září, nejbližší reprízy 3., 8., 9. a 30. října
Divadlo Disk, Praha

Divadlo, v němž účinkují studenti různých kateder pražské DAMU, letos po patnácti letech opustil Michal Lázňovský. S novou ředitelkou Terezou Sochovou nyní zahájí sezonu adaptací románové prvotiny rakouského autora Roberta Musila z přelomu 19. a 20. století zvané Zmatky chovance Törlesse.

Knihu inspirovanou pobytem na vojenské škole Musil napsal ve věku pouhých dvaadvaceti let. Na pozadí pubertálního procitání zachytil, jak funguje uzavřená společnost poháněná soupeřením a konfrontacemi: jak mladí lidé hledají své místo a musí volit mezi jedincem a masou, rolí obětí a trýznitele, vybírat mezi diktátory a přisluhovači.