A máme tady první volební výsledky. Tedy ne ty skutečné, jen výsledky studentských voleb. Ve volbách nanečisto, organizovaných společností Člověk v tísni, na středních školách drtivě vyhráli piráti.

Studentské volby samozřejmě neukazují výsledky voleb "skutečných", ba ani skutečné rozložení preferencí mezi 15- až 18letými studenty, protože mezi zúčastněnými školami převažují gymnázia, a to ještě z velkých měst. Leč mohou přece jen leccos naznačit. Letos to mezi zhruba čtyřiceti tisíci studentů, což není nijak zanedbatelný vzorek, dopadlo takto:

Není to vlastně kdovíjak překvapivé, piráti si mezi studenty vedli dobře už před čtyřmi lety, stejně tak TOP 09. Ale když se podíváme na výsledky z roku 2013, můžeme usuzovat na jisté trendy. Tehdy studenti středních škol a učilišť hlasovali takto:

Co se tedy především z výsledků hlasování studentů dozvídáme?

1. Studentské volby předznamenávají pravděpodobný úspěch České pirátské strany ve skutečných volbách. Před čtyřmi lety měli u nich piráti 17 procent, nyní už 24 a půl. Mladí lidé poptávají – logicky  něco nového, energického, rebelského, atraktivního, chytrého, pokud možno se silným vztahem k informačním technologiím, tedy ke světu, ve kterém se pohybují daleko více než starší generace. Piráti to všechno značkou, imagí i zaměřením vystihují. Nárůst obliby pirátů mezi studenty nám umožňuje takřka s jistotou říci, že se letos do Poslanecké sněmovny historicky poprvé dostanou.

2. Problém signalizují studentské volby pro TOP 09. Vedla si na první pohled dobře, liberální image a proevropskost stále hlavně gymnazisty táhnou. Jenže za čtyři roky spadla z osmnácti procent na dvanáct. Mladí jsou pro topku klíčoví (nedávný neúspěch v krajských volbách koneckonců vysvětloval Miroslav Kalousek tím, že mladí voliči nepřišli). Knížecí partaj opustila za čtyři roky třetina nejmladších, zřejmě proto, že už není tolik knížecí, ale spíš Kalouskova. Potvrdilo se, že topka jede i u studentů z kopce, její štěstí spočívá v tom, že je to kopec dost vysoký. Na vstup do sněmovny by to ještě mělo stačit, leč zamyšlení, co nabídnout mladým, by mělo být pro TOP 09 povinné. Příště už by mohl přijít tvrdý náraz o zem.

3. Radostí nebude po výsledku studentských voleb skákat Andrej Babiš. Zatímco v rámci celé společnosti jeho ANO vyletělo za čtyři roky nahoru, u studentů spíše upadá (přibližně o dva procentní body). Je to jediná z velkých stran, u které můžeme sledovat takto protichůdné trendy. A pokud by mělo platit, že v mládí je budoucnost, nic extra zázračného Andreje Babiše do budoucna nečeká.

Volební deník petra honzejka

4. Naprostou katastrofu věští studentské volby ČSSD. Dostala 2,5 procenta hlasů. Méně než lidovci, a dokonce méně než komunisté. Když si člověk vzpomene na heslo "Socdem je sexy", které kdysi razil Jiří Paroubek, musí se smát. Socdem není pro mladé přitažlivá, funguje spíš jako politický repelent. A to stále víc. Za čtyři roky spadla z osmi procent na 2,5, to znamená, že ji opustily dvě třetiny mladých, mezi kterými jsou i letošní prvovoliči. Docela to vystihl na Facebooku sociálnědemokratický europoslanec Libor Rouček: "Nezmění-li ČSSD radikálně své chování a jednání, hrozí jí, že v souvislosti s demografickým posunem přestane být kolem roku 2025 parlamentní stranou." Takový alarmismus se sice může zdát přehnaný, i mladí stárnou a začnou se rozhlížet po nějaké té jistotě, ovšem na druhou stranu – proč by tou jistotou měla být zrovna ČSSD, že ano.

5. Extrémní pravice i mezi mladými mírně posiluje. Dělnickou stranu sociální spravedlnosti vystřídal na pozici nahnědlého koně Tomio Okamura s přibližně stejným ziskem jako "dělníci" před čtyřmi lety, ale mladí, hlavně z učilišť, by byli ochotni volit i ještě "hnědší" herky. Je to logické, mládí se snáze přiklání k extrémům. Může to samozřejmě přejít, až se změní celková situace, leč trend přesto neradno přehlížet.

Celkově: Je zřejmé, že kdyby v Česku mohli volit mladí lidé už od šestnácti let, jako například v Rakousku, dopadly by volby o dost jinak. Utrpěly by především "tradiční strany". Takže hlavně v ČSSD, ale i v ODS, která se u mladých potácí na šesti procentech, mají o čem přemýšlet. 


Pamatujete si ještě na stranu jménem Zemanovci, která se vyznačovala tím, že vrátila do české politiky po šedesáti letech principy kultu osobnosti? Tak tahle strana se dnes jmenuje Strana práv občanů, neb jí Miloš Zeman "doporučil" své jméno odstranit z názvu poté, co propadla v roce 2013 i přes masivní kampaň ve volbách a nedostala se do sněmovny.

Milci pana prezidenta to ale nevzdávají a kandidují i v letošních volbách. Nikdo by si už asi pokračující trapné epizody moc nevšímal, kdyby o sobě partaj nedala důrazně, byť ne tak úplně dobrovolně, vědět. Provalilo se, že partaj, kterou vedl do roku 2013 prezidentský kancléř Vratislav Mynář, dostala 200 tisíc od firmy Liglass trading. Ano, od té firmy, za kterou kancléř lobboval v Kyrgyzstánu, když v dopise psaném obskurní angličtinou vysvětloval, že firma s šestisettisícovým obratem bude skvělý budovatel kaskády elektráren za dvanáct miliard.

Samozřejmě, všichni zúčastnění tvrdí, že dar a lobbing spolu vůbec, ale opravdu vůbec nesouvisí. Tak určitě. Je to neuvěřitelně čistý příběh, dala by se na něm vyučovat politická korupce. Nebo také privatizace úřadu dle nejlepší středoasijské tradice. SPO by mohla mít nové volební heslo:

"Nemusíte jezdit do Kyrgyzstánu, vezeme vám ho domů!" Nebo "Kdo chce Střední Asii v Praze, může volit SPO"!

Bylo by to aspoň nápaditější než její dosavadní reklama "Volte Čecha", která visí všude možně, protože SPO, i když nemá nejmenší naději proniknout do sněmovny, má hromadu peněz i od dalších firem, kterým prezident tu udělí audienci, tam je odveze do Číny. Pěkně něco za něco.

Bylo by zajímavé vědět, co na to všechno František Ringo Čech. Už na té reklamě se tváří tak nějak zadumaně, až trpitelsky.

František Ringo Čech

Probíhají volební debaty. Je jich hodně. Hooodně. Tak moc hodně, že nakonec člověku, který nesleduje politiku s náruživostí fotbalového fanouška, splývají v jeden šum, ze kterého těžko vytáhnout nějakou věcnou informaci klíčovou pro rozhodování.

Ale zbytečné přesto nejsou – občas mimoděk informují o charakteru té které partaje. A tak jsme po komediálním čísle pana Miloslava Roznera v České televizi dostali užitečnou informaci o intelektuálním náboji strany Tomia Okamury.

Vystoupení jihočeského lídra SPD bylo prakticky teroristickým útokem na dosavadní představu o základních mentálních kompetencích politika. Je skoro s podivem, že se k jeho vystoupení nepřihlásil Islámský stát. Jestli máte pár minut, vřele doporučuji. Stojí to za to.