Dnes v trochu lehčím tónu. Václav Klaus mladší uspořádal v rámci osobní volební kampaně na Twitteru anketu o jím upřímně nenáviděném euru. No a dopadlo to tak, jak asi nečekal.

Několik tisíc lidí neváhalo a Klause mladšího ukázkově vytrollilo. Jmenovanému to patří. Sociální sítě jsou někdy kruté, ale svým způsobem spravedlivé – vrátí vám to, co do nich zasejete.

Na Klausově formulaci by se dalo vyučovat, jak vypadá manipulativní otázka. Jakpak by asi zněla otázka na hlasovacím lístku v hypotetickém referendu o Evropské unii, kdyby ji formuloval Klaus junior? Asi zhruba takto:

klaus referendum

Celé to vypadá jako pouhá anekdota, ale umožňuje nám to podívat se, jak to vlastně v ODS se vztahem k unii mají. Oficiálně tvrdí, že Evropská unie ano, že vystupovat tedy v žádném případě.

Ale velký vliv ve straně má právě Václav Klaus mladší, který není jen pouhou trojkou pražské kandidátky. Před časem proslul větou, že "jediná možnost je z Evropské unie vypadnout a tvrdě kontrolovat své hranice i za cenu, že o třetinu zchudneme".

Volební deník petra honzejka

Insideři říkají, že mezi ním a předsedou Petrem Fialou jsou sympatie straníků rozložené tak půl na půl, ale to asi současnému předsedovi až příliš fandí.

Podívejte se na facebookové debaty straníků a budete vědět, o čem mluvím.

Budoucnost v ODS může lehce patřit Václavu Klausovi mladšímu, zvláště pokud ODS získá ve volbách méně, než Fiala slibuje, tedy pod 10 procent.

A jaká budoucnost by ODS s Klausem v čele čekala, můžeme usuzovat například podle algoritmů sociální sítě, které toho zpravidla vědí víc, než my byť i jenom tušíme. Když si přidáte na Twitteru ke sledování účet Václava Klause mladšího, nabídne vám síť kontextově další "podobné" účty. Jaképak to jsou?

Například účet Petra Hampla – xenofoba, který navrhuje potápět lodě s migranty a neptat se, kdo je na palubě. Nebo Františka Matějky, šéfa strany s názvem "Referendum o Evropské unii", která nejenže v rámci kampaně organizuje jakousi spotřebitelskou soutěž o dovolenou, ale hlavně píše, že "Odchod z EU je základem řešení všech oblastí" (sic!).

Myslet si, že ODS je v jádru a jednou provždy strana, která vidí jednoznačně budoucnost Česka v EU, jen proto, že si to modří píšou v programu, je podobné, jako když si někdo v roce 1946 myslel, že komunisté nebudou znárodňovat, protože v programu píší, že podporují živnostníky.

U komunistů to byl sice od začátku podvod, u ODS to tak v žádném případě není, ovšem otočka může být vzhledem k dynamice vývoje obdobně rychlá. Racionalita Petra Fialy, Filipa Humplíka a koneckonců i Jana Zahradila může ustoupit populárnímu "zavšechnomůžebruselismu" s příslušnými důsledky.

Koneckonců Václav Klaus starší také nejdříve podal přihlášku do EU a teď volá, že chce  ven.

Není to samozřejmě jistota, leč sluší se na to upozornit, aby se proevropští voliči ODS (jsou-li tací) nakonec nedivili.


Není možné se alespoň jednou nezmínit o nečekané superstar této volební kampaně – lithiu.

Detailně rozebírat okolnosti memoranda, které podepsalo ministerstvo průmyslu s australskými těžaři, nemá ve volebním deníku smysl.

(Výbornou analýzu najdete třeba tady u publicisty Jana Simkaniče.)

Můžeme ale říci, že věcné racionality v příběhu mnoho není. Zkrátka Andreje Babiše někdo upozornil na možné volební téma, načež předsedovi ANO zasvítily oči a začal křičet "Loupež za bílého dne!!!", přičemž mu pranic nevadí, že se na procesu kolem průzkumu ložisek lithia na Cínovci podílelo ministerstvo životního prostředí, které ovládá jeho strana, a dokonce s memorandem vyslovilo souhlas. Inu, je to kampaň tak trochu, jak se říká, "na baterky".

Hysterie stoupá a skoro to vypadá, že za týden bude jedna strana o druhé klidně tvrdit, že chce rozebrat Hradčany a kamenivo prodat agentům Islámského státu.

Půvabné ovšem na celé lithiové historce je, že se skrze ni sešel na jedné lodi Andrej Babiš s komunisty. Na Facebooku napsal tohle:

babiL lithium

To je ono, české lithium do českých rukou! To se bude líbit! No a čeští komunisté to vidí naprosto stejně.

lithium KSASM

Andrej Babiš si s komunisty rozuměl, jak známo, od mládí. Byl koneckonců jedním z nich. Teď tvrdí, že už ho to přešlo, "protože by mu to všechno znárodnili", jak se zhruba vyjádřil v rozhovoru pro Novinky.cz. Shoda je nicméně dojemná.

Nechci malovat bubáka na zeď, ale v Česku je možné všechno.

Takže až eventuálně po volbách vznikne "nestandardní politické řešení", může se jmenovat třeba "Koalice lithiového porozumění". Či lépe "Koalice národního lithia".