Snad ta ostuda potrvá už jen tři měsíce a Miloš Zeman se odporoučí ze scény. Jeho politika, dá-li se jeho počínání na Hradě tak nazvat, od počátku spočívá hlavně ve stupňování urážek, mstivostí a nehorázností s cílem vyvolat poprask.

Logicky nejlepším způsobem, jak se s tím vypořádat, by samozřejmě bylo jej ignorovat. Někdy člověk získá dojem, že česká společnost na to už přišla, a právě proto takřka bez povšimnutí přešla třeba nedávný výrok hradního mluvčího, v němž připodobnil Evropskou unii k třetí říši. Byl to prostě jen podržtaškův blábol, který už nikoho nemohl překvapit. Zvlášť ne v době předvolební.

Jindy, jako nyní v případě Zemanem na půdě Parlamentního shromáždění Rady Evropy prezentovaného názoru, že ruské ukousnutí Krymu je "hotovou věcí", je ale nutné znovu, jako už tolikrát, vznést otázku: Proč český parlament už dávno nezřídil aspoň vyšetřovací komisi, která by se zabývala možnou propojeností Zemana a jeho okolí s Kremlem? Česká politická scéna sice včera chvályhodně jednotně Zemanovo tvrzení o Krymu odmítla, leč otázka, proč nikdo oficiálně nezačal pátrat, jak to bylo s prezidentovou zjevnou proruskou vazbou, tu zůstane i poté, co bude tento člověk snad už konečně pryč.

Pikantní na poslední eskapádě je, že Rusové samozřejmě Zemana pochválili − ale i pokárali, že rozhodně nebudou za znásilnění Ukrajiny a překreslení mapy jejích hranic platit Kyjevu nějaké kompenzace, jak český prezident také navrhl. Buď tedy Zeman dostatečně nepoladil svoje noty s Moskvou. Nebo si snad myslel, že myšlenkou takového "kaufu" vyprovokuje Evropu k nějaké bouřlivě odmítavé reakci, aby se mohl slunit v mezinárodnějším zájmu. Dodejme, že pokud to tak bylo, zaplať pánbůh mu to nevyšlo.

V konečném důsledku to je samozřejmě jedno, myšlenka to je zlá a politicky infantilní. Z Ukrajiny včera trefně zaznívalo, na kolik by si tak Zeman cenil třeba Karlovy Vary, když je známo, jaký je o ně mezi Rusy zájem.

Na ukrajinský konflikt už bohužel není tak upřená světová pozornost jako v době, kdy se válčilo o doněcké letiště či kdy ruská protiletecká baterie sestřelila malajsijský letoun na trase z Amsterodamu do Kuala Lumpuru. Má to objektivní důvody, ve světě a zejména v Evropě se toho děje hodně a Vladimir Putin záměrně konflikt udržuje v režimu nízké intenzity. Ale to nic nemění na tom, že má tento střet zejména pro Česko hluboký význam. Neuznáním ruské rozpínavosti bojujme i za neměnnost našich hranic.