Do voleb zbývá týden, takže je asi správný moment na pokus o odhad, jak to všechno zhruba dopadne a proč. 

  1. Zcela jistě vyhraje hnutí ANO, ale jeho vítězství nemusí být tak drtivé, jak se ještě v létě zdálo. Prakticky ve všech relevantních průzkumech se dá zaznamenat pokles podpory ANO, zdá se, že se volební zisk může pohybovat někde kolem 26–27 procent. Na kampani Andreje Babiše je znát určitá ztráta energie, není tak „čerstvá" a nápaditá jako před čtyřmi lety. Roli mohou hrát i kauzy, které se kolem Babiše objevují, obvinění v kauze Čapí hnízdo, nejnověji verdikt slovenského Ústavního soudu, který mu fakticky sebral potvrzení, že nebyl agentem StB a tak dále. Na tvrdé jádro Babišových voličů to samozřejmě nebude mít pražádný vliv, ale toto jádro čítá „jen“ kolem 20 procent. Vlažnější přívrženci se zřejmě začali na poslední chvíli tak trochu rozhlížet po okolí a Andrej Babiš má důvod k jisté míře nervozity. 

  2. Pravděpodobně výrazně uspějí strany, u kterých se to ještě před pár měsíci nečekalo. Roste popularita Okamurovy SPD a pirátů. Zatímco se takřka všichni soustředili na souboj ANO a ČSSD, který se stále ještě ze setrvačnosti považuje za hlavní střet voleb (viz s velkou pompou ohlašovaný duel Andreje Babiše a Lubomíra Zaorálka na TV Nova), vyrostly po straně takřka nepozorovaně do značné výšky dvě „čerstvé“ formace. Co mají společného? Koncentrují v sobě protestní potenciál, vyzařuje z nich energie a dokážou oslovit mladé voliče. Okamura jednoduchým populismem (proti migraci, proti EU) míří s velkým úspěchem na méně vzdělané voliče. Dá se říci, že si ho mainstreamové strany povinným brbláním na Brusel a strašením migrací tak trochu vyrobily: Lidé se začali obracet k „jinčímu sekáči“, který do toho jde takříkajíc natvrdo - zakázat islám, vystoupit z EU a oplotit Česko. Bum. Pokud jde o piráty, tak ti naprosto dominují u mladých lidí a stali se také pro letošek favoritem té části liberálních voličů, která posunula v roce 2006 do sněmovny zelené a posléze přešla k TOP 09. Nyní tito voliči plují zhusta pod pirátskou vlajkou. Zisk Okamury se může blížit deseti procentům, piráti jsou zřejmě o něco níž, ale také není vyloučeno, že by se mohli na dostřel přiblížit dvoucifernému výsledku. 

    Volební deník petra honzejka
  3. Pravděpodobně se potvrdí propad standardních partají, což platí jak pro levici, tak pravici. ČSSD je v katastrofální situaci. Vnitřní spory, neschopnost skloubit nabídku pro „tradiční" voliče a pro městské liberály, absence skutečného lídrovství, to vše společně s permanentními útoky ze strany Andreje Babiše a Miloše Zemana povede k nejhoršímu volebnímu výsledku od roku 1992. Na pravici není situace o moc lepší. Ani jedna ze stran nedokázala čtyři roky v opozici využít k tomu, aby nabrala novou energii. ODS se zvedla jen o pár procent, TOP 09 spadla k hranici volitelnosti. A střed? Po krachu snahy o vytvoření třetí síly zbyli zase jen lidovci. Celkově se partaje, které tvořily ještě před pár lety základ české politické mapy, ocitají na jejím okraji a budou mít co dělat, aby se z nich nakonec nestala poznámka pod čarou. 

  4. Volby pravděpodobně vytvoří obdobu toho, co se v britském prostředí nazývá „hung parliament“. ANO, jak už řečeno, výrazně vyhraje, prezident se dal slyšet, že Andreje Babiše jmenuje bez ohledu na jeho kauzy premiérem. A pak zřejmě nastane chaos. Dohoda o vládě bude velmi komplikovaná. Všechny demokratické strany odmítají s trestně stíhaným Andrejem Babišem vládnout. Může se to samozřejmě změnit, otoček jsme viděli v minulosti tolik, že by to zas až takové překvapení nebylo. Ale pokud partaje předvolební slib udrží, je další vývoj velkou neznámou. Přistoupí Andrej Babiš na variantu, že by přenechal premiérské křeslo někomu z ANO a ovládal kabinet jen z pozadí (polský model Kaczynski)? Rozhodne se pro variantu s podporou extrémních partají SPD a KSČM? Stane se něco jiného? Nabízejí se v podstatě dva typy variant: divoké a ještě divočejší. Vyloučit se nedá nic. 

  5. Všechny predikce jsou ošidné, extrémně mnoho voličů (až 25 procent) se rozhodne až na poslední chvíli. Nakonec mohou uspět například i Starostové, což by aspoň trochu posílilo pozici demokratických stran, které vidí budoucnost Česka v jádru evropské integrace, tedy proudu, který se nyní v Česku jeví tak slabý, jak si nikdo před pár lety nedokázal představit. Takže: Jakkoli se dosavadní vývoj v posledních týdnech jeví jako překvapivý, můžeme být za týden překvapeni na druhou. Jediná jistota českých voleb už drahnou dobu spočívá v tom, že vždy dopadnou jinak, než se čekalo.