Trojice mužů, kteří letos přispěli k prosazování rovných podmínek pro obě pohlaví, získala ve středu titul Genderman roku. Nové ocenění připadlo instruktorovi kurzů sebeobrany Pavlu Houdkovi, komentátorovi Hospodářských novin Petru Honzejkovi a sociologovi Petru Gibasovi.

Soutěž vyhlásila letos poprvé Otevřená společnost. Reagovala tak na propad Česka v žebříčku Světového ekonomického fóra, které srovnává podmínky žen a mužů ve 140 zemích. Dalším důvodem k uspořádání byly také nenávistné reakce na kampaň #MeToo neboli I já o sexuálním obtěžování a násilí.

"Oceněné muže nevnímáme jako hrdiny, ale jednoduše jako slušné muže, kteří si nejen uvědomují mnohá znevýhodnění žen v Česku, ale také chápou stejnou startovní čáru pro muže i ženy jako předpoklad demokratické společnosti. Obdobné postoje jsou zvláště u vlivných českých mužů bohužel velmi výjimečné. Jsme naopak často svědky bagatelizace problému nerovnosti žen a mužů," uvedl Tomáš Pavlas z Otevřené společnosti.

V hodnocení Světového ekonomického fóra se Česká republika letos propadla o 11 příček na 88. pozici. Ztrácí body hlavně za nízké zastoupení žen v politice a jejich malý podíl v rozhodování a za propast ve výdělcích žen a mužů.

V politické účasti žen je Česko na 91. místě, v rovném odměňování na 97. místě ze 140.

Pořadatelům soutěže vadily také nenávistné a zesměšňující reakce na kampaň #MeToo, v níž se ženy svěřovaly s nepříjemnými zážitky se sexuálním obtěžováním a násilím.

Kandidáty na cenu navrhovala veřejnost. O vítězi rozhodla pětičlenná porota.

První cenu získal instruktor sebeobrany Pavel Houdek, který vede i kurzy pro ženy. Sám se zapojil do kampaně #MeToo poté, co se negativní reakce objevily. Natočil video se vzkazem mužům, kde podle pořadatelů "trefně pojmenovává mužskou odpovědnost".

komentář petra honzejka:
#MeToo pro chlapy nad čtyřicet

Na druhém místě skončil novinář Petr Honzejk za svůj komentář #MeToo pro chlapy nad čtyřicet.

Podle porotců je text "příkladem ojedinělé mužské sebereflexe palčivého problému".

Třetí příčka připadla sociologovi Petru Gibasovi ze Sociologického ústavu Akademie věd za rozhovor s titulkem "Žijeme v patriarchátu, od normalizace se nic nezměnilo", který poskytl Lidovým novinám.

Pořadatelé chtějí soutěží zviditelnit muže, kteří považují ženy za rovnocenné partnerky, podílejí se na prosazování rovných příležitostí a za podmínky v Česku cítí svůj díl odpovědnosti. "Není normální, že stát založený feministou Tomášem Garriguem Masarykem se v mezinárodním srovnání úrovně rovnosti žen a mužů pohybuje na tristních příčkách," uvedl Tomáš Pavlas z Otevřené společnosti.

Česká akce vychází ze zahraniční kampaně HeForShe (On pro ni). S ní přišla skupina OSN pro genderovou rovnost (UN Women).

Problematiku rovnosti žen a mužů měl na starosti v minulé vládě ministr pro lidská práva. Tento post v menšinovém Babišově kabinetu není. Není zatím jasné, kdo agendu převezme.