Nejznámější finanční symbol naší doby. Poslední dobou se dostává do médií čím dál víc. Je v centru dění. Na prominentním místě hned vedle Wall Street, v centru Financial District, tedy epicentru protestů, se nalézá symbol trhu: rozhněvaný býk v mírně nadživotní velikosti, ulitý z hrdého kovu, v útočné pozici, jeho rohy jsou strašidelné, vzbuzují respekt, z jeho nozder jako by šel dým. Proč jsme si za symbol trhu vybrali právě jeho?

Ode zdi ke zdi

V první řadě si všimněme, že jde o býka, iracionální zvíře, které nikterak nevyniká důvtipností ani nijak zvlášť přátelským vztahem k člověku. Nelze jej osedlat, leda zapřáhnout. A proč se jediný způsob, jak jezdit (chvíli) na býkovi, nazývá rodeo? Proč jsme si za symbol nevybrali klidnější nebo přátelštější, domestikovatelnější zvíře, třeba koně nebo psa?

Ono se totiž zdá, že je tento symbol zcela namístě. A nejdůležitější otázka: proč jsme překvapení, když se trhy chovají jako býk? Když materializují představy, které jsme vědomě či podvědomě vlili do tohoto divokého symbolu?

A když už jsme u těch symbolů, je jistě zajímavou náhodou, že se zase stávkuje proti zdi (wall), jako již tolikrát v dějinách. Koneckonců Wall Street můžeme přeložit jako "ulice zdi".