Byli jste v roce 2011 šťastnější než v roce 2010? Vedete si přesné záznamy a vypočítáváte kvartální, nebo alespoň meziroční změny? A pokud ano, víte přesně o kolik procent? Nemyslím zhruba, myslím přesně, a to na desetinu procenta.

Řeknete mi možná: Nevím, štěstí se špatně počítá, s obtíží mohu říci, zda jsem byl či nebyl šťastnější, ale přesně o kolik, to nevím, dokonce možná ani nevím, zda jsem byl dvakrát šťastnější nebo jen o tři procenta. Co je koneckonců "štěstí, ta muška jenom zlatá", která nám stále uniká, to nikdo pořádně neví. A když už ji lapíme, brzy se objeví nějaká zlatá muška jiná, která nám nedává spát, a vše začíná odznova.

Tak dobře, zapomeňme na štěstí či na utilitu (ve skutečném životě skutečné těžko měřitelnou, ač jsme se ji my ekonomové učili derivovat a sčítat od rána do večera), a držme se exaktních čísel. Kdo z nás ví, o kolik byl v roce 2010 bohatší nebo chudší než v roce 2011? A zase, pokud se zamyslíme, možná jsme si schopni vybavit, že jsme toho předloni vydělali méně než loni, ale teď jde o to, přesně o kolik. Na procenta, na desetiny - a pěkně očištěné od inflace. Máte o tom někdo z vás přehled?