Kdo a co nás povede do budoucnosti? Pokud se zeptáte ekonoma, bude v tom mít většinou jasno: neviditelná ruka trhu. To je ten neviditelný dirigent, orchestrátor společnosti. Svým záhadným způsobem, kterému musíme věřit, nás vyvede z krize, stačí ho jen přikrmit spotřebou a o zbytek je postaráno. To je jeden extrém současné debaty. Státe, podpoř spotřebu a zbytek nech na trhu - on nás povede dál, do zdárných zítřků.

Co říkají trhy?

Jistě jste si už všimli, že trhy mluví, že trhy něco chtějí, že se trhům "něco nelíbí". Původně jsem do uvozovek chtěl dát i "mluví" a "chtějí", ale výstižnější je to bez nich. Ony trhy totiž skutečně žijí svůj vlastní život (těžko pochopitelný pro kohokoli jiného a možná i pro ně samotné). Ony skutečně mluví (byť občas prostřednictvím svých mluvčích, tedy třeba ratingových agentur), ony skutečně mají nálady (jen si pozorně poslechněte burzovní zprávy).

Trhy jsou překvapené nebo naštvané, klidné či emotivní. Občas mne baví číst či poslouchat zprávy a brát jejich slova bez onoho "básnického" nádechu - zhruba tak, jak by je četli archeologové budoucnosti. Pomysleli by si o nás pěkné věci.