Ano, lihoviny v Norsku jsou obtížněji dostupné a relativně drahé. Možná právě proto se v Norsku celkem pravidelně vyskytují případy podobné současné situaci v Česku. V roce 2002 na následky otravy zemřelo 18 osob. Lidé zapomínají rychle a – asi hlavně mladí ve snaze ušetřit – důvěřují lihovinám na černém trhu.

Průzkumy nehovoří jednoznačně, ale plyne z nich třeba to, že něco přes 10 % obyvatel nepije alkohol vůbec - na druhou stranu spotřeba za deset let stoupla přibližně o 30 %. Přesto Norové s odhadovanou konzumací 7.5 l čistého líhu ročně stále patří k těm evropským národům, kde se pije alkohol nejméně. Nástroje restriktivní politiky, která je zdůvodňována neblahými zdravotními a sociálními následky lihovin, jsou vysoké ceny alkoholu (vysoké daně) a celkově omezený přístup.

Jak systém funguje?

Vinmonopolet je státem vlastněná síť obchodů po celém Norsku, která má od roku 1922 pomáhat regulovat celkovou spotřebu a tím i omezovat počet násilností, nehod, škod a zločinů spojených s alkoholem. V poslední době firma začala nabízet daleko větší výběr alkoholických nápojů než dřív. Navíc, donedávna to lidé měli třeba 200 kilometrů k nejbližšímu místu, kde mohli nakupovat jiný alkohol než pivo - ale síť postupně houstne.

Přesto kvůli špatné dostupnosti i nyní někteří pálí líh z brambor, cukru s příchutěmi, nebo ho smíchají s kávou, fantou apod. Policie čas od času udělá zátah na výrobce i distributory a zabaví zařízení i výrobky.

Restriktivní politika se od 90. let liberalizuje. V současné době je například jednodušší získat povolení k prodeji, ale také snažší o něj přijít po nalévání nezletilým, krácení daní apod. Je ustanoven strop, kolik může být v okrese uděleno licencí a do kolika hodin se smí prodávat. V obchodech, které smí pivo prodávat denně v ustanovenou hodinu (není v zemi jednotná) láhve zastírají ubrusem, aby bylo zřejmé, že se v tuto hodinu už prodávat nesmí. Několik okresů má na základě referenda vlastní prodejnu piv. Alkohol se dále nesmí konzumovat na veřejnosti – což je ale těžko uhlídatelné.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se