Snad každého studenta musela při psaní náročné odborné nebo závěrečné práce napadnout otázka: „Bude to ještě k něčemu?“ Proto letos vznikl unikátní projekt Diplomky na stojáka, jehož cílem je takové práce zviditelnit a zužitkovat.

Studenti, kteří nechtějí nechat svou práci zapadnout, tak mají příležitost formou zajímavé prezentace diskutovat a sdílet své objevy dál. Své poznatky se snaží co nejzajímavěji přednášet během 9 minutové prezentace typu TEDx. Projekt se primárně zaměřuje na práce s inovativním potenciálem přinášející poznatky a inspiraci přenositelnou do praxe.

30. května se v prvním kole se utkalo pět mladých výzkumníků z přírodovědných oborů z vysokých škol v Praze a Brně. Představili projekty na téma léčivých účinků konopí, nových možností v diagnostice rakoviny tlustého střeva nebo třeba jak léčit chemoterapií bez vedlejších účinků.

IHNED.cz je mediálním partnerem projektu a je na vás čtenářích, abyste z prezentací vybrali tu nejlepší. Které z pěti představených přírodovědných témat má podle vás největší potenciál? Hlasujte v naší anketě a pošlete vítěze na studijní cestu.

Další z Diplomek na stojáka se uskuteční příští týden a můžete se jich osobně zúčastnit - pozvánka na Facebooku zde

 


 

Stanislav Kykal - Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
NOVÉ MOŽNOSTI V DIAGNOSTICE RAKOVINY TLUSTÉHO STŘEVA


Rakovina tlustého střeva a konečníku patří k nejrozšířenějším typům rakoviny ve světě a Česká republika zaujímá dokonce nechvalné první místo z hlediska výskytu tohoto závažného onemocnění. Vysoká úmrtnost je zapříčiněna především zjištěním tohoto onemocnění až v pokročilém stádiu, neboť dosud neexistují spolehlivé metody umožňující včasnou diagnostiku. Nové možnosti otevírá spektroskopická analýza krve, která by mohla být rychlou, relativně levnou, spolehlivou a pro pacienta šetrnou diagnostickou metodou.

 

Jiří Chmela Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
CO SE STANE, KDYŽ POSVÍTÍME NA VODU?

Teoretická chemie je zajímavá disciplína využívající poznatků chemie, fyziky a informatiky. Během prezentace bude ukázáno využití metod teoretické chemie pro studium hydratovaného elektronu - zajímavé částice, která hraje roli (mimo jiné) při rozpadu ozonové vrstvy.

 

 

Karel Povolný - Vysoké učení technické v Brně
DESIGN KOMUNÁLNÍHO ČISTÍCÍHO VOZIDLA

Tématem diplomové práce je design komunálního čisticího vozidla. Jedná se o pracovní vozidlo, jehož hlavním úkolem je sběr odpadů a nečistot z ulic a z komunálních prostor. Finální řešení se skládá z designérské, ergonomické, konstrukční a grafické části. Jedná se o inovativní produkt, který respektuje trendy u konkurenčních výrobků.

 

 

Anna Pittermannová Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
BIOADHEZE KŘEMIČITÝCH NANOČÁSTIC

Pro cílené vylučování léčiv pomocí mikro- a nanočástic je nezbytně nutné znát jejich adhezní vlastnosti a schopnost přichytit se na předem určených buňkách či tkáních. V této práci byl vyvinut systém přichycení křemičitých nanočástic na povrch nádorových buněk pomocí silně specifické vazby mezi antigenem exprimovaným nádorovými buňkami a protilátkou navázanou na nanočásticích.

 

 

Kateřina Tejkalová - Masarykova Univerzita 
LÉČIVÝ POTENCIÁL KONOPÍ SETÉHO

O užívání konopí se od minulého století vedou spory na celém světě. I přes obavy odpůrců jsou prokázány jeho léčivé účinky u onemocnění, jako je např. roztroušená skleróza, zelený zákal a Parkinsonova a Alzheimerova choroba. Je současná věda schopna pacientům zajistit přístup ke kvalitním a účinným odrůdám, které jsou přesně cílené na daný problém?

 

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se