Ve středu večer ukončil vojenský převrat roční vládu Muslimského bratrstva nad Egyptem. Nyní již exprezident Mohamed Mursí potvrdil nedostatek politické předvídavosti, když zatvrzele vyzýval egyptskou armádu na souboj v blafování, ve kterém mu bylo předurčeno prohrát. Že události došly až tak daleko, je ale špatnou zprávou pro usmíření vysoce polarizované egyptské společnosti.

Je až s podivem, jak moc se změnila štěstěna Muslimského bratrstva za poslední rok. V červenci minulého roku vyšel z prezidentských voleb vítězně kandidát Muslimského bratrstva, necharismatický a poměrně neznámý Mohamed Mursí, když ve druhém kole společnými silami s neislamistickými revolucionáři porazil proponenta pohrobků Mubarakova režimu (včetně armády) Ahmeda Šafíka. Tehdy slíbil revolucionářům a neislamistické antimubarakovské opozici, že se o moc podělí.

Vlastně už tehdy ale udělalo Muslimské bratrstvo první chybu své krátké historie. Přestože slíbilo, že nebude v parlamentních volbách předcházejících těm prezidentským usilovat o většinu křesel, brzy na tento slib pozapomnělo. Stejně tak rychle politici pozapomněli slib, že nevyšlou kandidáta do prezidentských voleb. Kromě zapomenutých slibů nemohlo mnoho revolucionářů překousnout způsob, jakým bratrstvo po celou dobu od pádu Mubaraka uzavíralo politické handly s armádou, mnohdy na úkor životů mladých rebelů.