Pozice šéfa americké centrální banky Fed, kterou získala americká ekonomka Janet Yellenová, je snem nejednoho ekonoma. Málokdo pochybuje o tom, že ji v čele Fedu čekají nelehké čtyři roky. Centrální bankéři nyní čelí bezprecedentní situaci.

Poté, co svými rozhodnutími pomohli zemím překonat s menšími ztrátami roky globální recese, měli by dnes, při náznacích stability a růstu v ekonomice (což platí více pro USA než Evropu), hledat cesty, jak měnovou politiku "znormalizovat" a zaměřit se na dosažení stabilní a nízké inflace. Úspěch v této misi je klíčem k tomu, aby se Janet Yellenová zapsala do historie nejen jako první dáma v čele Fedu, ale hlavně jako úspěšná centrální bankéřka.

Agenda Fedu na následující roky je jasná. Nejprve prostřednictvím omezování kvalitativních měnových operací - odkupů státních dluhopisů či rozsáhlého refinancování bank - dostat Fed do "normální situace", kdy svými operacemi neovlivňuje kvantitu peněz, ale jejich cenu. Poté, v závislosti na vývoji inflace, začít zvyšovat úrokové sazby tak, aby se inflace ustálila kolem dvou procent.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se