Nepromyšlenost schvalovaného služebního zákona ukazuje, jak nutně jej Česko potřebuje. Nechala by schopná, fungující organizace předložit projekt na svůj rozvoj, který je natolik vadný? Místo profesionalizace spíše zakořenění stávajících úředníků a jejich klientelistických vazeb, chybějící systém odměňování, měření produktivity či prokazování znalostí úředníků. Všechny námitky jsou vážné, nejnešťastnější je však ustanovení, že za vedoucí úředníky budou moci být jmenováni jen nižší úředníci.

"Vy víte, že mne nikdy nic nového nenapadlo!" Takto se chlubil svou nejlepší vlastností sir Humphrey Appleby, tajemník ministerstva pro administrativní záležitosti z legendárního seriálu Jistě, pane ministře. Tvůrci služebního zákona jej zjevně měli za vzor.

Mechanismus, při němž lidé řídící stát budou vybíráni prakticky jen z byrokratického kultu v závislosti na senioritě, neodvratně povede k tomu, před čím varoval Humphreyho šéf, ministr Jim Hacker: "Místo aby nám tady vládla řada mladých, schopných a energických lidí, řídí tuhletu zemi unavení, cyničtí pětapadesátníci, kterým jde jen o klid."