Protikorupční policie pro zlodějny na centrální úrovni nezapomíná na radnice a kraje. To je dobře. Stejně tak je jen správné, že se policie řídí podle důkazů a dozorujícího zástupce, nikoliv podle politického cyklu. Ale ani policisté nežijí v bezčasí. Je týden do voleb a rozsáhlá akce na několika místech republiky nenasvědčuje tomu, že by policie byla donucena k činu koupí letenky jedním z podezřelých někam do Karibiku. Ať policie vyšetřuje, jak je její povinností. Ale ať také myslí na to, jak celá akce vypadá a jaký má dopad na společnost. Krátce řečeno: tentokrát, prosím, jinak než na začátku kauzy Nagygate. 

Olomouc je politicky jedno z nejzajímavějších velkých měst republiky, neboť se zde drží primátor za ODS v čele pravicové rady města. Dle průzkumů ho však má dobrou šanci sesadit ČSSD a ANO. Po zabavování počítačů policií na radnici ale soupeření politiků nabralo dost jiný spád. Podepíše se akce na popularitě současných vládců, nebo přitíží sociálním demokratům, s jejichž lidmi se případ spojuje? A podobný předvolební guláš policie navařila ve Zlíně či Přerově. Není divu, že politici protestují, olomoucký primátor Martin Major mluví otevřeně o zvratu rozhodnutí voličů prostřednictvím razií. A policie? Mlčí.

Názory na Facebooku

Logo sociální sítě Facebook.Názorovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Po zkušenosti z minula by ale rozhodně neměla. Průnik policejního vyšetřování do politiky totiž už v Česku napáchal spousty škody. Naposledy když 12. června 2013 policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu napochodovali na Úřad vlády a vypukla Nagygate. Policie a státní zástupci si dodnes za svou prací stojí, olomoucký žalobce Pavel Komár opakuje, že takové šetření trvá roky a nelze nikdy nic po razii naznačovat, aby protivník nedostal do ruky klíčové informace. Jenže je také pravda, že padla vláda, veřejný prostor zaplavily zkazky o „prokurátorské republice“ a „plukovnickém režimu“. A vrchní státní zástupce mlčel a maximálně si chodil na Pražský hrad pro podporu.

Nyní by se něco takového v regionálním měřítku nemělo opakovat. Policistům a státnímu zástupci naprosté mlčení škodí v očích veřejnosti. Nemusí přitom říkat mnoho. Stačí předstoupit a obhájit načasování: „Hrozba zničení důkazů nás donutila bezodkladně jednat právě nyní, šetření se (ne)vztahuje k současnému vedení radnic. A jakmile to bude možné, seznámíme veřejnost s podrobnostmi případu.“
Konec. Potlesk. Spokojenost. Volby.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se