Před devíti lety si tehdejší ředitelka české pobočky Transparency International Adriana Krnáčová postěžovala na stav české politiky.

"Jádro pudla je skutečně v politice a netransparentní proces vykonávání politického mandátu jde napříč politickým spektrem. V téhle zemi neexistují žádné vyšší hodnoty, které by měly provázet politické procesy, na rozdíl od jiných zemí, kde je vnímají jako důležitou součást vykonávání státní správy," rozhořčila se tehdy pro Literární noviny.

A dodala něco, co je dobré si zapamatovat: "Dá se říct, že vůči veškerým prezentovaným výstřelkům u občana bohužel vládne určitá apatie až letargie. Protože i když někdo závažně pochybí, nevyvozují se z toho žádné výsledky, žádné hlavy ani funkce nepadají."

Uplynulo devět let. Adriana Krnáčová vyhrála sice bez programu, ale za to s Andrejem Babišem na plakátech volby v Praze. A právě v těchto dnech vyjednává s ČSSD a Trojkoalicí zelených, lidovců a starostů o koaliční vládě nad Prahou. Hlavním bodem dohody bude, že se právě ona stane primátorkou.

Jenže se do toho stala taková nemilá věc. Odvolací soud ve středu potvrdil, že kandidát na radního pro dopravu Karel Březina (ČSSD) spáchal podvod v pražském dopravním podniku. Březina jako předseda dozorčí rady neoprávněně pobíral odměny. Soud mu uložil roční podmíněný trest s patnáctiměsíční zkušební dobou.

A Krnáčová? Ovládla ji ona "určitá apatie až letargie". "Bohužel."

"Domníváme se, že jak pan Březina, tak ČSSD si uvědomují odpovědnost, která plyne ze sestavování rady, a mají dostatečný profesionální nadhled, který neohrozí úspěšné složení koalice," napsala redaktorce HN v SMS zprávě. Na další přímé otázky, zda se bude osobně snažit Březinu dostat z vedení města nebo ze samotného vyjednávání o pražské vládě, nejdřív odpovídala vyhýbavě a nakonec vůbec.

ČSSD ani Březina dostatečný nadhled neprojevili. Březina má jen dočasně, do výsledku svého dovolání proti rozsudku, zapovězenu funkci v radě. O jejím složení a programu městské vlády ale rozhoduje dál.

Za devět let se člověk jistě hodně změní. A lze pochopit, že je pro Krnáčovou možná těžké držet se přísně nějakých zásad, když tu jako protiváhu máme křeslo pražského primátora. Jenže u bývalé šéfky hlavní protikorupční organizace v Česku, zakladatelky občanského sdružení Veřejnost proti korupci a spoluautorky petiční výzvy Vraťte nám stát bychom jaksi čekali něco víc.

Měli bychom od Krnáčové chtít, aby i v situaci velmi křehkých vztahů s vyjednavači ČSSD tlačila na diskvalifikaci Březiny. A měl by to chtít i Babiš. Jinak se Krnáčová stane jen dalším ze zatím nenápadných, ale docela rychle přibývajících zklamání přicházejících z jeho nové stáji.