Blíží se volby. Letos jsou obzvlášť vypečené, protože letos poprvé kandidují na místa v Senátu a v krajích subjekty, které buď slibují, že si poradí s imigrací, nebo oznamují, že příliv uprchlíků zastavily. Co na tom, že ani kraje, ani Senát o imigraci nemají šanci nijak rozhodovat - lidé, kteří se rozhodují spíš emocemi než rozumem, takovouhle podružnost řešit nebudou, ale chytnou se na uprchlické téma. Což je v zemi, které se uprchlíci vyhýbají a která je ničím neláká, docela vtipné. Tedy bylo by, kdyby to spíš nebyl takový jako že bizár.

Napříč spektrem, samozřejmě. Stačí sledovat předvolební kampaň.

TOP 09 a Žít Brno v klipu myjou Dominika Feriho ve vaně a odkazují se k známé parodické reklamě z České sody, kde Veronika Žilková vydrhla romské dítě ve vaně pracím práškem Árijec a žasla, že dítě je teď celé bílé.

A to je jenom začátek.

Ony ty krajské a senátní volby jsou trochu mimo hlavní proud. Zavedené strany se soustřeďují spíš na volby do sněmovny a ty krajské berou, zdá se, trochu hákem. Takže se rozpoutaly pravé orgie regionální kreativity. Znáte to: naladíte regionální rádio nebo regionální televizi a najednou máte dojem, že jste propadli časem zpátky do roku 1992, kdy lokální reklamní studia objevila program Banner Mania, a zkroucené nápisy, vytištěné jehličkovou tiskárnou na skládaný papír, zaplavily vývěsky a plakátovací plochy.

A tak sociální demokraté sice udělali kampaň "sesadíme politiky a krajinku v Photoshopu a budeme se tvářit, že to je selfie", ale to nezabránilo dvěma matadorům, Haškovi a Škromachovi, ve vytvoření videa, v němž oznámili, že jsou z jižní Moravy, dobře jedí a pijou a že těm Pražákům, co jezdí na Pálavu, nalévali hnusné víno.

A co je na jižní Moravě nakousnuto, v tom se severní Morava porochnila, takže pánové Miroslav Novák (současný hejtman) a Jaroslav Dvořák stvořili video, kde se představili jako dva burani, které "ze všeho nejvíc štve, když nám sem Pražáci cpou ty své cypoviny”, a že bude nejlepší, když jim Pražáci pošlou peníze, oni to vrazí do silnic a půjdou na pivo. 

Kdepak, pár fórků na "Pražáky", to v regionech, zejména moravských, zdá se, zabere spolehlivě. Na druhou stranu, i v Praze bude s některými kandidáty veselo.

Svou nálož odpálili také komunisti. Přišli s hesly o klidu na práci, bezpečí, podpoře podnikání, důstojném životě a další chucpe. Naštěstí lidé za těch pětadvacet let nezapomněli. Ale komunisti vědí své… Nepochybujte o tom, že v případě úspěchu zatočí s buržoazními přežitky, jak to jen oni umí. Ostatně taková podprsenka, to je asi taky buržoazní přežitek:

Mimochodem sledovat kandidáta KSČM, který stojí v Milovicích a v titulku pod ním je napsáno "Ne cizím vojenským základnám, ne NATO", to je ryzí chucpe. Ale on ten kontext bývá ošidný tak nějak obecně:

Letos se mi volby vyhnuly. Krajské tu nemáme a senátní jsou v jiných obvodech. Ale těm, co budou volit, bych rád vzkázal: Volte, a volte rozumem! Díky.