Tak už je to tady. Inflace je konečně na dvou procentech a nikdo nepochybuje, že s občasným zakolísáními u této hladiny bude i v následujících měsících. Pokud nezamíří výš, což je vzhledem k cenám ropy a zdražování potravin i služeb celkem pravděpodobné. Inflační cíl České národní banky je tedy splněn, při pohledu na rok či 18 měsíců dopředu, kam má měnová politika mířit, už tuplem. ČNB bude inflaci po nějaký čas i přestřelovat. Což není velké překvapení, podobný obrázek vykreslovaly i předchozí údaje o rostoucí inflaci.Cesta k ukončení intervencí je tak otevřená dokořán.

Jenže to vše vědí i spekulanti, pro které je česká koruna tutovkou roku. Už nyní nakupují desítky miliard korun týdně. Podle zpráv z bank se v nejextrémnějších dnech mohou rezervy ČNB zvýšit až o miliardu eur! Ještě jednou: miliarda eur za den. Pro srovnání: devizové rezervy srovnatelně velkého a zahraničnímu obchodu též otevřeného Maďarska
nedosahují ani 25 miliard eur.

Centrální bankéři z Příkopů přitom nemohou trh nijak překvapit, v tom jim brání vlastní závazek držet slabou korunu minimálně do začátku dubna. Mimochodem, ČNB si tuhle dodatečnou kouli k noze uvázala docela nedávno, na podzim. Tedy už za éry Jiřího Rusnoka, guvernéra, jehož jmenoval prezident, který u mnoha občanů nepopulární intervence intervence soustavně kritizuje.

Kvůli zbytečně prodlouženému „tvrdému závazku“ tedy dokonale transparentní (v překladu „průhledná“) ČNB nemůže nijak reagovat, její virtuální tiskárny dál chrlí nové koruny, a rezervy cizích měn rostou do nebes. Přitom je ekonomika nepotřebuje a všichni, včetně ČNB, dobře vědí, že i mírné posílení koruny způsobí ohromné ztráty. Když posílení nebude jen mírné ale střední, rázem se z bilance ČNB vypaří přes 100 miliard korun, z toho podstatná část kvůli intervencím. Totální nezávislost centrální banky, tak, jak si ji vyložila Singerova bankovní rada, není zadarmo.