Prezident Miloš Zeman ve vysílání Českého rozhlasu oznámil, že se po Česku "potlouká jistý člověk z Maghrebu, který je důvodně podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi". Jsou jen dvě možnosti: Buď si to Zeman vymyslel, a tudíž je společensky nebezpečný, neboť záměrně děsí lidi. Nebo je to pravda a Zeman je společensky nebezpečný, neboť ohrožuje práci českých tajných služeb. V každém případě je závěr krajně znepokojivý: máme společensky nebezpečného prezidenta.

Prezident se sice pokusil všechno bagatelizovat tvrzením, že "tato informace je natolik neurčitá, že nikoho kromě toho člověka neohrožuje, a já bych si dokonce přál, aby byl ohrožen". Jenže to je v obou bodech naprostý nesmysl a nic na tom nemění to, že byl pronesen státotvornou dikcí.

Že neurčitost výroku "nikoho neohrožuje"? Ne? Ale ano! Když ve vystresovaném Česku, kde lidé vidí nebezpečné migranty s islamistickými sklony v každé partě trempů, řeknete, že je tu terorista z oblasti Maghrebu, mají důvod k obavám všichni, kdo vypadají severoafricky. No řekněte, kdo z vás by chtěl nyní být v kůži prodavače kebabu ve stánku na malém městě? Podezíravé pohledy jsou minimem toho, co ho čeká. Uf, ještě že už neplatí změna Ústavy prosazovaná ministrem vnitra Chovancem, podle které by se všichni čeští držitelé zbraní měli považovat za protiteroristické bojovníky. To by teprve mohla být jízda...

Jediným, komu Zemanův výrok pomáhá, je dotyčný spolupracovník teroristů (pokud tedy existuje). Dostává se mu z nejvyššího místa informace, že po něm tajné služby jdou. Copak asi udělá spolupracovník islamistů, když se dozví, že se o jeho potulce po Česku ví? Stáhne se a přijde místo něj někdo jiný, koho tajné služby v hledáčku nemají.

To, co Zeman udělal, je v lepším případě neuvěřitelná hloupost.

A v horším případě? Inu, v horším případě je to tak, jak napsal na Facebooku novinář z Respektu Jaroslav Spurný: "Zeman zřejmě překazil operaci tajných služeb. A vzbudil ve spřízněných zemích EU a NATO značnou nedůvěru a velmi pravděpodobně i budoucí neochotu sdílet s námi citlivé informace a podílet na obraně proti terorismu. Zeman tím jen potvrdil své prokremelské sabotérství tuzemské obranyschopnosti."

Tak podezíraví být možná nemusíme. Pravděpodobnější je, že prezidentův výrok pramení z nekonečné sebevzhlíživosti, zabraňující mu dohlédnout důsledků vlastního jednání. Jenže výsledek je bohužel stejný.

Pokud Miloš Zeman nabývá pocitu, že získává informace tajných služeb, aby je obratem vyzvonil do médií jen proto, že se mu to momentálně politicky hodí, dostává se zcela mimo oblast odpovědné politiky. K odpovědnosti prezidenta volat nelze - je dle dikce ústavy z výkonu funkce neodpovědný. Ale alespoň svéprávnost bychom snad požadovat mohli.