Donald Trump zatím nedokázal přesvědčit mnoho novinářů, intelektuálů či umělců, investory ale rozhodně zaujal. Od jeho zvolení se čekala katastrofa pro trhy. Ve skutečnosti však bylo všechno naopak. Investoři vyzdvihují například chystanou deregulaci, snížení daní, repatriaci zisků ze zahraničí nebo investice do infrastruktury.

Akciový index S&P 500 přidal od Trumpova zvolení už šest procent. Šlo o jednu z nejrychlejších růstových vln posledních let. "Trumpova rally" ale není v historickém pohledu až tak výjimečná. Akciové trhy v USA reagovaly za posledních 60 let obvykle velmi pozitivně, když prezidentské volby vyhrál někdo nový. Ode dne zvolení do dne inaugurace přidaly v průměru čtyři procenta.

Není se čemu divit. Nováček má totiž do inaugurace přes dva měsíce na přísliby všeho a všem, což mají trhy rády. A zvlášť Trumpovi jde tato disciplína skvěle. Po inauguraci však typicky euforie opadá. Sliby se změkčují, prosazení některých plánů se ukazuje jako nereálné, přistupuje se na kompromisy. Trumpovou výhodou je, že má na své straně Kongres ovládaný republikány. Nevýhodou pak to, že mnoho z nich se k němu nehlásí a ani ho za prezidenta nechtělo. Trump tak bude jen obtížně plnit očekávání, která před investory vytvořil. Akciová opatrnost je pro následující týdny namístě.