Prezident Miloš Zeman sice současného ministra financí Andreje Babiše chválí, kudy chodí, a jejich spojenectví se utužuje, ale jeden rozdíl se mezi nimi najde. A je pro ekonomiku docela zásadní − daně. Zatímco favorit příštích parlamentních voleb Babiš připouští, že jsou vysoké, z Hradu se ozývá pravý opak. Babišovi se nelíbí příliš vysoká druhá sazba DPH, v rozhovoru pro HN se zasnil (víc to zatím není) na téma nižší zdanění práce a připouští, že prostor na snižování zdanění je. Zato pro Zemana je vzorem skandinávský model. Ovšem vybírá si z něj jen to, co se mu hodí.

Skandinávské země mají nejvyšší daňové zatížení, přitom nejlepší konkurenceschopnost a k tomu skvělé zdravotnictví, školství i vědu, nechal se prezident slyšet v rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas. Že by platila přímá úměra: kdybychom danili jako ve Skandinávii, tak si podobně budeme i žít?

Prezident opomíjí, že Švédsko, na které se jako na průkopníka skandinávského modelu můžeme zaměřit, zbohatlo ještě dřív, než vsadilo na vysoké daně. Tedy vysoké mezní daně najdeme v historických výkazech i dříve, například kvůli obraně, ale záměrné přerozdělování ve velkém začalo až po daňové reformě na konci čtyřicátých let 20. století. V době, kdy země ušetřená obou světových válek už byla oázou blahobytu. Následně se danění zvyšovalo tak trochu samovolně tím, jak se vlivem inflace a růstem mezd i průměrně vydělávající dostávali do vyšších a vyšších daňových pásem. Časem se na daních vybíralo hodně přes padesát procent vůči HDP. A Švédsko začalo svůj náskok před ostatními ztrácet.

S prezidentem lze jistě souhlasit v hodnocení kvality života Skandinávců. Dá se i přidat argument, že vysoké přerozdělování ekonomiku v dobách krizí stabilizuje. Ale tempa růstu jsou dlouhodobě slabší. Pro Česko, jehož ambicí je ty nejvyspělejší dohánět, tedy velmi špatný recept.

Miloš Zeman při přejímání skandinávských receptů není dogmatik. Připomněl, že vetoval zákon snižující DPH pro noviny a časopisy. "To není komodita, kde by to bylo nutné." Švédové přitom tisk v nejnižším pásmu mají.

Když ale jde o progresivní zdanění, to je jiná. Prezidenta švédská daň ve výši 56 procent neděsí, spíš by měla být vzorem.

Je úsměvným historickým paradoxem, že to byla Zemanova "vláda sebevrahů", kdo progresi v Česku omezil a mezní zdanění snížil na 32 procent, kde zůstalo až do éry "rovné daně".

Že jen idiot nemění své názory, to už prezident národ naučil.