Bylo to již delší dobu na spadnutí a je to tady. Bohuslav Sobotka otevřel náruč komunistům. Slavné Bohumínské usnesení v roku 1995, kterým si sociální demokraté zakázali společné vládnutí s extremistickými stranami, mimo jiné s KSČM, je podle Sobotky vyhaslé a strana se na něj nemusí ohlížet.

Sobotkovy argumenty? Levicové voliče zajímá, jaké budou mít platy, důchody, školy, zdravotní péči, ne nějaké usnesení staré 22 let. Žádná jiná strana se nezabývá dokola historií, dodává Sobotka.

Proč to Sobotka dělá, je vcelku zřejmé. Chce dát najevo, že je schopen vytvořit silný levicový blok a odlákat tak levicové voliče Andreji Babišovi. "Zůstaňte pěkně doma u mého rudo-oranžového táboráku, žádné výlety k miliardářovi, ten vás nakonec podfoukne," vzkazuje jim.

Předsedovi ANO je to jasné, a tak nepřekvapí jeho popuzená reakce: Sobotka by se podle něj spojil třeba s ďáblem, aby se stal znovu premiérem.

Na jednu stranu je to od člena předlistovadové KSČ Babiše, který se před krajskými volbami komunistům sám podbízel, samozřejmě vrcholné pokrytectví, ale to neznamená, že nemá svým způsobem pravdu. Spojenectví sociálních demokratů s komunisty není něco, nad čím by se dalo jen tak mávnout rukou, s tím, že se "doba změnila, tak co má být," jak by si to asi představoval Bohuslav Sobotka.

Doba se totiž možná změnila, ale komunisté ne. Stále to jsou lidé zvláštního ražení. Nejde jen o ukázkové extremisty typu Marty Semelové velebící Klementa Gottwalda. Jde o celý český komunistický mainstream, který stále prokazuje, že se v lepším případě míjí s podstatou liberální demokracie, ale spíš jde vysloveně proti ní.

Důkaz? Z poslední doby můžeme zmínit například komunistický návrh, aby se do trestního zákona vrátil trestný čin příživnictví. Ano, to je ten trestný čin, který se za komunistického režimu s oblibou využíval proti nepohodlným osobám. Inu, slušné retro. Pustit tuhle mentalitu hlavním vchodem do Strakovy akademie, to by asi svoboda a ústavnost vyskočily do deseti minut zadním oknem do Vltavy.

To ovšem není jediný problém. Sobotka říká, že by chtěl v případě volebního vítězství vytvořit nejen sociálně odpovědnou, ale i "prozápadní a proevropskou vládu." Je dost záhada, jak by to chtěl udělat zrovna s komunisty, když ti chtějí vystoupit z Evropské unie a z NATO. Předpokládá, že se v tomhle komunisté změní? Nebo je prozápadní orientace Česka na prodej? Nebo jak to Sobotka myslí?

Předseda ČSSD myšlenku společného vládnutí s komunisty obhajuje tím, že jeho strana s nimi už dvě volební období spolupracuje v krajích a městech. Jenže dobře si vzpomínáme, že komunální a krajskou spolupráci s komunisty ČSSD zatím vždy hájila tím, že v komunálu a krajích jde o příslovečné "opravy chodníků," u kterých na ideologii nesejde. A říkala, že vláda je přeci něco úplně jiného. Teď už to tedy zjevně neplatí.

Jsme svědky pozoruhodné myšlenkové operace. Nejdřív se řekne, že komunisté můžou být kamarádi jen a pouze v komunále. A pak za pár let se úspěšný komunální kamarádšoft použije jako argument pro společnou vládu. Jak tohle jen nazvat? Uplatnění salámové metody v politice? To by bylo ještě hodně jemné.

Sobotkův tah by zasloužil poněkud drsnější pojmenování. S bohumínským usnesením o zákazu vládní spolupráce s komunisty Sobotka udělal přesně to, co podle něj udělal Babiš státu s jednokorunovými dluhopisy. Příslušné sloveso začínající na "o" zde použít nelze, ale víte jak zní.

Je sice pravda, že Bohuslav Sobotka není prvním předsedou ČSSD, který je ochotný takto postupovat. Spolupráci s komunisty chystal už Jiří Paroubek po volbách v roce 2006 a nevyšlo to tehdy jen o fous. Ovšem na podstatě věci to nemění vůbec nic. Prodává se princip za momentální profit.

Sobotka v poslední době rád vyčítá Andreji Babišovi pokrytectví. Má pravdu, ale jak nazvat jeho vlastní chování, když klidně řekne, že nebude respektovat usnesení vlastní strany, byť staré 22 let a nestojí mu ani za to, aby řádně navrhl a prosadil jeho zrušení? Jak nazvat to, že na jednu stranu varuje před ohrožením liberálně demokratického režimu a na druhou stranu otevírá náruč komunistům, kterým je právě tento režim proti srsti?

Je mi líto, ale tentokrát platí, že pokrytec volá: chyťte pokrytce.

Psáno pro pořad ČRo Plus Názory a argumenty.