Těžko Donalda Trumpa zatím za něco zrovna chválit, ale teď ta chvíle konečně nastala. Učinil rozhodnutí ohledně záchodkového sporu, jemuž nutno vřele zatleskat. Zrušil Obamovo rozhodnutí, podle něhož mohou děti na amerických školách chodit na toalety nikoli podle toho, jestli jsou kluci nebo holky, tedy jaké pohlaví mají napsané v rodném listě, ale prostě podle toho, čím se cítí být. Abyste to pochopili. Narodil-li ses jako kluk, ale třeba v patnácti šestnácti jsi dospěl k tomu, že jsi vlastně spíše dívkou, mohl jsi podle Baracka Obamy chodit na záchod k holkám. Že ti rostou fousy, máš hlubší hlas? Na to se nehledí. Hlavní je přece pokrok. Nutno dodat, že předchozí americký prezident o tom rozhodl pomocí dekretu, což znamená, že obešel Kongres. Zjevně tušil, že by mu zákonodárci věc hodili na hlavu.

Trumpovo rozhodnutí je vítězstvím pro rodiče, děti a zdravý rozum. Toalety na školách nejsou přece arénou pro realizaci povýšené progresivistické politické agendy vedoucí k radikálním sociálním změnám, jako se o to Obama pokoušel coby novodobý osvícenec, jenž pohrdá vším, co se nevejde do mantinelů jeho levicové ideologie. Konkrétně, jenž pohrdá i obavami rodičů: bylo by vám vážně jedno, že vaše dospívající dcera musí sdílet prostory určené k soukromým záležitostem s klukem z vyšší třídy, jenž v sobě objevil "jinou identitu"?

Stejně jako při debatě o stejnopohlavních sňatcích, i na Obamově rozhodnutí se ukázalo, jak už nezáleží na názorech většiny a vůbec na úctě k osvědčeným pořádkům v naší civilizaci. Kdo byl proti záchodkové změně, vysloužil si leda nálepku, že je fašistou a sexistou. A vaše dcera? Ať se kouká na toaletách ničeho neděsit. Tím by dotyčného spolužáka diskriminovala.

Abychom si rozuměli. Jistěže si mladí lidé, kteří se trápí pochybnostmi o své sexuální identitě, zaslouží pomoc a ochranu, zejména před šikanou. Na druhou stranu ale nelze jejich zájmy povýšit ve jménu politické korektnosti nad zájmy většiny. Je-li základem lidské identity pocit, proč pak mít na koupalištích oddělené sprchy? Chceme svět, v němž i tohle padne?

Julie Hrstková nesouhlasí, zde je její PROTI.