Před čtyřmi lety důležitý státní úředník vyhodil jedním rozhodnutím nějakých 10 miliard korun. Tedy – podle jeho verze je obětoval v zájmu rychlejšího zavedení LTE a levnějších mobilních dat. Argumenty už tehdy zněly jako z jiného, ekonomickou teorií a konkurencí nepoznamenaného světa. S vědomím toho, jak urputně operátoři drží ceny mnohem výš, než je obvyklé v zahraničí, a vydávají to přitom div ne za revoluci, nejdou hodnotit jinak než jako fraška.

Co se tehdy stalo? Osmého března 2013 krátce po poledni Pavel Dvořák, šéf telekomunikačního regulátora ČTÚ, šokoval oznámením o zrušení aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE. Z vyvolávacích 7,4 miliardy korun se cena dostala přes 20 miliard a dál stoupala. 

Pamětihodné je Dvořákovo zdůvodnění: "Takto vysoké ceny vydražených frekvencí by se musely negativně promítnout v podobě přemrštěných sazeb rychlého mobilního internetu. Považujeme proto za nutné zasáhnout a zabránit tak budoucím negativním důsledkům pro spotřebitele."

Vysvětlení jde číst i tak, že Dvořák vedení tří nadnárodních operátorů a největší české finanční skupiny PPF, která se aukce též účastnila, veřejně prohlásil za nesvéprávné hlupáky, kteří házejí miliardami bez ohledu na to, zda se jim mohou vrátit.

Tak to samozřejmě nebylo. Hra byla složitější. Jisté však je, že zrušením aukce Dvořák současně promrhal unikátní situaci, kdy bylo reálné, že v Česku vznikne čtvrtý operátor a i v telekomunikacích zavládne konkurence.

Vzkaz pro Španěly

Tehdejší šéf ČTÚ udělal PPF neocenitelnou službu. Kellnerovi lidé šponováním ceny tlačili další operátory, především Telefóniku, ke zdi a nic je to nakonec nestálo. Španělská vysoce zadlužená skupina vzkaz pochopila a při opakování dražby už bylo vše jinak.

Místo PPF se aukce účastnil nováček Revolution Mobile, pokračovatel PPF Mobile Services. PPF na podzim 2013 už už sahala po Telefónice (dnešní O2 Czech Republic), jednání o prodeji bylo v závěrečné fázi, a tak se Petru Kellnerovi vůbec nehodilo, aby cenu frekvencí, které bude potřebovat k byznysu, někdo šponoval.

Revolution Mobile, vedený a údajně i vlastněný dnešním šéfem O2 Tomášem Budníkem, také proces nijak nekomplikoval, nepřihazoval, nic nevydražil a zamířil k bezvýznamnosti. Dnes už neexistuje. Čtvrtý operátor nevznikl. Proč taky, nováček by jen kazil ceny a úžasnou ziskovost telekomunikačního byznysu v Česku.

PPF dostala Telefóniku, největšího operátora v zemi se zcela unikátní infrastrukturou, za velmi příznivou cenu i s levně získanými frekvencemi. Zkrátka nepřišli ani zbylí operátoři, i oni se k vyhrazeným pásmům potřebným pro rychlou síť LTE dostali za cenu jen mírně překračující úroveň, na níž dražba začala.

Podle citace Pavla Dvořáka zmíněné v úvodu na tom měli vydělat všichni, kdo potřebují pořádný mobilní internet. Stát sice přijde o mnoho miliard, ale rychlá data u nás nebudou drahá.

Digitální Česko 2017

Skutečnost známe. Ceníky operátorů se už roky nemění a i oznámené změny v objemu dat jsou jen kosmetické. V Česku jsou data nadále mnohem dražší než v sousedních zemích. Dokonce i než v Rakousku, kde je přitom kupní síla mnohem vyšší a přírodní podmínky, na něž se zastánci českých telekomunikačních molochů rádi odvolávají, složitější. V Rakousku přitom operátoři frekvence za hubičku nedostali. Miliardy, o něž přišel stát a které ušetřili operátoři, žádný blahodárný vliv na české sítě neměly.

A co dnes dělá Pavel Dvořák, muž, který se bál, že pokud operátoři nedostanou frekvence levně, "v konečném důsledku na to doplatí koncový zákazník"? Vláda Petra Nečase mu, krátce po i pro ni překvapivém zrušení aukcí, kterým se proces zavádění LTE znovu odložil, mandát ve vedení ČTÚ neprodloužila. Ale Dvořák se neztratil. Dodnes poradcuje na ministerstvu průmyslu a obchodu.