Přečetl jsem ve spojitosti s demisí tři on-line reportáže, tucet komentářů a stovky postů na FB. Ani v jediném jsem nezaznamenal názor, že by třeba Sobotka udělal to, co udělal, protože opravdu dospěl k názoru, že z morálních důvodů není možné být nadále s Babišem ve vládě. Nemyslím si to ostatně ani já sám. Přijde mi jen pozoruhodné, že variantu, že by v politice měla ještě nějaké místo morálka, vůbec nikdo ani nezmínil.

Jistě, někdo namítne, že pověst Sobotky a ČSSD je taková, že o nějakou morálku jim nešlo nikdy, tak proč by mělo jít teď. Situace je ale o hodně horší. Snažím se vybavit si i nějakého jiného politika, u kterého by mě slovo "morálka" napadlo na prvním místě - a žádného si nevybavuji. Nevybavuji si dokonce ani jednoho, u kterého by mě to napadlo na druhém místě. Na třetím snad u několika senátorů, kteří nejsou členy vedení žádných politických stran.

V tom zřejmě tkví i neúspěch politické scény zastavit Andreje Babiše. Ministr financí prokazatelně lže - například u Čapího hnízda tvrdil, že patří "někomu z holdingu", pak se ukázalo, že jeho rodině. Nicméně voliči jsou toho názoru, že jiní politici mu těžko mohou co vyčítat, neboť pokud by byli v podobné situaci, chovali by se úplně stejně.

Možná je to součást doby. Už jsme si zvykli, že všechny ty "vize" a "mise", které vyhlašují korporátní firmy, jsou ve skutečnosti jen vějičkou, která má narůžovo natřít skutečný záměr - vydělávat peníze. U komentátorů a novinářů už si při čtení jejich textů dopočítáváme, komu vlastně patří ty noviny, v nichž je text otištěn. Všechna slova už bereme jen jako cynický nástroj, sloužící k manipulaci.

O hodnotách nemluví už ani prezident, ten naopak exceluje v nacházení různých nepřátelských skupin - "fašistická pražská kavárna" je toho nejlepším příkladem - nebo ve vyobrazování nebezpečí, která nás ohrožují.

"Nerozčilujme se otázkami hospodářskými a politickými - problém dneška není jen hospodářský a politický, nýbrž především mravní," řekl v novoročním projevu v roce 1933 prezident Masaryk. V dnešní době by taková formulace musela všem přijít jako bezbřehý, od reality odtržený a prázdný naivismus.

Všeobecný cynismus ovládl vše.