Předseda vlády, která několikrát deklarovala, že v tomto volebním období termín přijetí eura nestanoví, prohlásil, že si Česká republika musí říci, kdy jednotnou měnu zavede. Ne že by pominuly důvody, kvůli kterým euro vláda doposud nechtěla: veřejné finance jsou sice lepší, ale ne vynikající a životní úroveň se ve vztahu k vyspělým státům zvyšuje takřka neviditelně. Želví dohánění eurozóny za pomoci slabé koruny ale přestalo Bohuslavu Sobotkovi vadit ve chvíli, kdy se lídři Francie a Německa dohodli na vícerychlostní Evropě, kterou lze jednoduše definovat jako "kdo nejde s námi, jde proti nám".

Původní představa, že si budeme eurozónu tak nějak dohánět a budeme využívat všech darů, které nabízí (volný pohyb, evropské dotace, společná obrana apod.), a současně budeme nezávislým ostrůvkem stability, jehož představitelé budou neustále Evropu ze všech stran okopávat a vysvětlovat, co všechno dělá špatně, není reálná. Už dlouho si to uvědomuje průmysl, který je s eurozónou propojen a který by zavedl euro co nejdříve − bez ohledu na to, jak moc mu pomohlo oslabení koruny Českou národní bankou. Vícerychlostní Evropa je pro český průmysl nemyslitelná, protože si uvědomuje, že by v ní nemusel přežít. Možná lze s nadsázkou tvrdit, že jsme jen chudší spolková země Německa, jenže jediné, co by se stalo, kdybychom o toto propojení přišli, by bylo ještě chudší Česko.

Nikdo samozřejmě netvrdí, že euro je samospasitelné a že eurozóna jako celek je jednolitým bohatým kolosem. Nedávná krize, jejíž řecké dozvuky eurozóna stále řeší, ukázala, že tomu tak zdaleka není. Současně však eurozóna dala najevo, že žádného svého člena nenechá padnout. Jak se ale bude stavět v případě budoucích krizí k zemím, které euro a s tím vlastně i úzkou integraci odmítají? Podle posledních výroků lze předpokládat, že asi ne úplně vstřícně.

Bohuslav Sobotka vlastně prolomil tabu, které kolem eura vytvořili předchozí pravicové vlády i minulý a současný prezident. Sice tak učinil pod tlakem okolností a navíc ve chvíli, kdy je koruna po intervencích stále slabá, ale přesto. Zavedení eura je ovšem při nejoptimističtějším scénáři, kdy s tímto postojem budou všichni souhlasit, záležitostí minimálně tří let. Ve chvíli, kdy je proti zavedení eura skoro celý zbytek politické scény v Česku, ovšem žádný reálný termín stanovit nelze. Určitě je věcí opatrnosti vyčkat, do jaké podoby se eurozóna s novými lídry vyvine. Jenže při tomto čekání se také můžeme ocitnout na okraji srázu, ze kterého už nebude návratu.