Sláva vítězům, čest poraženým. Oblíbené sportovní úsloví se dá při hodnocení vládní krize uplatnit přesně z poloviny. Oslavovat moc není koho, ale čest bychom měli v každém případě vzdát Miloši Zemanovi. Prezident to tentokrát projel na celé čáře. A to nejen z pohledu výsledku zápasu, ale i technického provedení, uměleckého dojmu a fair play. Proberme to postupně.

Výsledek zápasu: Zeman odmítl nabízenou remízu, tedy variantu, aby z vlády odešel jak Babiš, tak Sobotka. Domníval se, že dokáže odstranit jen Sobotku a Babiše zachránit. Výsledek je přesně opačný. Sobotka zůstává, Babiš musí jít. Pro Zemana je to porážka bez vstřeleného gólu.

Technické provedení: Prezident začal originální finesou. Vymyslel si bizarní výklad ústavy spočívající v tom, že demise premiéra neznamená nutně demisi vlády. Když ale Sobotka kličku prokoukl, technická úroveň Zemanovy hry notně upadla. Nakonec se zoufale doptával u Ústavního soudu, jestli opravdu musí odvolat ministra, když mu to premiér navrhne, což ústavní právníci zhodnotili uštěpačně tak, že se prezident fakticky dotazuje, zda v Česku ještě stále platí ústava. Jako zdržovací taktika je to asi dobré, ale vyhrát tak nelze.

Umělecký dojem: Zemanovi od začátku nestačilo Sobotku porazit, chtěl ho ponížit. Teatrálně přijímal demisi, kterou premiér nepřinesl, tykal mu, popoháněl ho holí. Jenže, jak už to bývá, kdo chce moc, nemá nic. Energie Zemanovy pomstychtivosti se obrátila proti němu samotnému − Sobotka nejenže se nepoložil, ale nakonec vytloukl ze situace maximum. A na Zemanovi zůstala šmouha viníka neestetické hry.

Fair play: Prezident od začátku nebyl neutrálním rozhodčím, evidentně kopal na straně Andreje Babiše. Nikdo si sice už nemohl myslet, že Miloš Zeman je nadstranickým prezidentem, za kterého se vždy prohlašoval, ale až taková jednostranná preference jedné strany sporu se voličům líbit nemusela.

Sumář zápasu: 1. Zeman ztratil podporu v ČSSD, která proti němu zřejmě postaví vlastního kandidáta. 2. Nedobrým výkonem poškodil Andreje Babiše, jehož součinnost přitom potřebuje při úsilí zůstat na Hradě dalších pět let. 3. Jeho výkon se nelíbil 61 procentům lidí, dokonce 43 procentům těch, kteří ho v posledních prezidentských volbách volili. Katastrofa ve všech ohledech. Prezidentské play-off je relativně daleko, ale v základní části soutěže to má Zeman rozehrané asi o dost hůře, než sám čekal. Není zcela vyloučeno, že "čest poraženým" na něj zbude i začátkem ledna příštího roku.